Balkon, loggia, taras – jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?

Jeszcze do niedawna balkon, loggia w bloku i tarasy służyły głównie jako letnie suszarnie na pranie. Moda na użytkowanie tej przestrzeni w sposób rekreacyjny przyszła całkiem niedawno. Czasopisma, portale i telewizyjne programy wnętrzarskie podają setki gotowych pomysłów na aranżacje w różnych stylach i o różnej funkcjonalności. Sklepy z wyposażeniem wnętrz i markety ogrodnicze także nie pozostają obojętne w tym temacie. W ich ofercie pojawia się coraz więcej gotowych zestawów mebli, dekoracji i ciekawych ozdób.

Jak zagospodarować loggię?

Przeczytaj również: Roboty ziemne
balkon

fot. balkon

Przeczytaj również: Klasyczne piękno kostki brukowej

Na początek należało by wyjaśnić, jak wygląda loggia. Otóż jest to rodzaj wnęki obudowanej co najmniej z trzech stron, zamkniętej przeszkleniem lub ograniczonej barierką. Dzięki temu dobrze chroni przed deszczem i wiatrem. Niektórzy właściciele loggii zamykają ją przeszkleniem całkowicie, tworząc coś w rodzaju ogrodu zimowego, będącego jednocześnie przedłużeniem pokoju dziennego.
Ponieważ przestrzeń ta poniekąd łączy się z salonem, elementy wyposażenia obu wnętrz powinny ze sobą współgrać. Do pełnego relaksu w obrębie loggii nie może zabraknąć zieleni. W oranżerii należałoby postawić na domowe rośliny a loggię otwartą na zewnątrz można udekorować kwiatami ogrodowymi, nadającymi się do uprawy w doniczkach. Na nasłonecznionych ścianach dobrze zaprezentują się dekoracyjne pnącza. Przytulny i romantyczny nastrój w letnie wieczory pomogą uzyskać dekoracyjne poduszki i urocze latarenki.

Relaks na balkonie i letnia impreza na tarasie

Aranżacje balkonów

fot. Aranżacje balkonów

Niezależnie od jego powierzchni, zawsze znajdzie się dobry pomysł na aranżację balkonu. Na dużym zmieści się nawet leżak rozkładany metalowy a na małym choć niewielki stolik lub blat, przy którym będzie można poczytać książkę i wypić aromatyczną kawę. Wystarczy trochę wyobraźni i cierpliwości w poszukiwaniu odpowiedniego wyposażenia.

Taras, zwłaszcza z wyjściem na ogród, daje najwięcej swobody aranżacyjnej. W zależności od pory roku i okoliczności można dowolnie zmieniać jego wystrój i przeznaczenie. Wiosną pięknie zaprezentuje się udekorowany wczesnymi kwiatami w doniczkach. Podczas zjazdu rodzinnego lub imprezy letniej zmieści się na nim duży stół i krzesła, oświetlone nocą przez nastrojowe lampiony. Siedząc na rattanowym komplecie wypoczynkowym, można z niego podziwiać krajobraz jesiennego ogrodu. Zimą zaś taras udekorowany zielonymi iglakami w donicach i kolorowymi lampkami, będzie przypominał o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.

taras

fot. taras

taras

fot. taras

taras

fot. taras

oczko wodne

fot. oczko wodne

Aranżacje balkonów

fot. Aranżacje balkonów

taras

fot. taras

dekoracje

fot. dekoracje

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)