Balkon, taras, a może weranda?

Kto z nas będąc jeszcze małym dzieckiem nie marzył o ślicznym domku w pięknej okolicy, z zadbanym i kolorowym ogrodem, a do tego z fajną werandą. Na tej werandzie stałaby ławka na której czekałaby na nas babcia z ciastem i kompotem. Jednak dorosłe życie nie jest tak kolorowe, jak nam się to wydawało będąc dzieckiem. Nie każdy mieszka w domu, a jeśli już to ze względów m.in. finansowych werandę woli zastąpić tarasem. A przecież o wyjściu z kubkiem kawy na świeże powietrze marzy każdy. Niestety mieszkańcy dużych (i nie tylko) miast w większości skazani są na życie w blokach. Na szczęście do niektórych los się uśmiechnął – mają balkon bądź loggie.

Balkon

fot. Balkon

Przeczytaj również: Załóż ogród na wiosnę

Balkon jest to płyta oparta na wystających ze ściany wspornikach i zabezpieczona na krawędziach balustradą. Można nazwać ją miniaturą tarasu. Balkon oprócz funkcji użytkowej pełni również funkcje ozdobną. W blokach balkony często zdobią kwiaty hodowane przez mieszkańców. Jeśli warunki nam pozwalają wystarczy postawić malutki stoliczek, do tego dwa krzesełka i zawsze to kawa będzie nam lepiej smakować, niż za zamkniętymi drzwiami balkonowymi. Niekiedy można zauważyć wykonane zabudowy balkonów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy nasze mieszkanie znajduje się na parterze, lub gdy mieszkamy przy ulicy i chcemy uchronić się przed kurzem i hałasem. W przypadku małego mieszkania jest to dodatkowa powierzchnia użytkowa.

Loggia

fot. Loggia

Odmianą balkonu jest loggia. Pod to tajemniczą nazwą również kryje się balkon, jednak jest on wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, oddzielonej oknami i drzwiami od reszty. Jest to dość częsta konstrukcja z okresu renesansu w budownictwie pałacowym, przykładem jest Wawel. W nowym budownictwie coraz częściej ze względów praktycznych zastępuje się klasyczne balkony loggiami. Wprawdzie zabiera nam to trochę przestrzeni mieszkaniowej, ale jest na pewno prostsze i szybsze do wykonania.

Jednak balkony czy loggie nie są tylko domeną wielkich płyt. Czasami są stosowane również w budownictwie jednorodzinnym. Usytuowane w sypialni doświetlą nam ją – okno balkonowe jest większe od normalnego. Na pewno też urozmaici wygląd naszego domu. W przypadku balkonu bardzo często buduję się balkony drewniane, szczególnie w przypadku domów drewnianych lub o konstrukcjach szkieletowych. Balkon taki dobrze jest oprzeć na słupach – jest to ułatwieniem zarówno wykonawczym jak i konserwacyjnym w późniejszym czasie. W domach betonowych również stosuje się balkony drewniane, jednak wtedy konieczne są zastrzały. Ważnym elementem jest balustrada na balkon. Musi być przede wszystkim solidna i trwała, ale także dobrze komponować się zresztą domu.

Taras jest częścią domu, bez której większość domowników nie wyobraża sobie życia. Musimy jednak pamiętać, że źle wykonany przysporzy nam więcej kłopotu niż pożytku. Najchętniej budowane są tarasy drewniane. Wiadomo, drewno nadaje charakter. Musimy jednak pamiętać, że należy wykonać odpowiednią izolację tarasu. Uchroni to zarówno taras, jak i całą konstrukcję domu przed wilgocią. Na rynku dostępnych jest wiele systemów izolacyjnych i raczej nie powinniśmy mieć problemu z wyborem tego odpowiedniego. Kolejną kwestią, którą trzeba przemyśleć jest zadaszenie tarasu. Warto zrobić to, jeśli nie nad całym, to chociaż nad częścią – pozwoli to na korzystanie z niego nawet podczas deszczu. Wielkość tarasu zależy tylko od naszego „widzi mi się”, jednak trzeba pamiętać, że duży taras zabiera cenną powierzchnię ogrodu.

Weranda

fot. Weranda

Wracając do dziecięcych wyobrażeń na temat naszego wymarzonego domu warto przemyśleć temat werandy. Nie musimy tego robić na etapie projektu czy budowy naszego domu. Weranda może powstać w dowolnym momencie. Jest to dobudówka najczęściej drewniana, otwarta (czasem oszklona), przykryta dachem, umieszczona przy wejściu do domu. Jest ciekawym pomysłem, gdy chcemy posiedzieć troszkę na powietrzu, mając jednak na oku co się dzieje dookoła. Szczególnie przypadnie do gustu starszym osobom, będącym zaangażowanym w życie sąsiedzkie.

Jeśli niestety nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami żadnego z w/w przybytków szczęścia, pozostają nam przyjaciele, którzy zawsze znajdą dla nas miejsce nawet na najmniejszym balkonie czy loggi.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)