Balkony drewniane

balkon

fot. balkon

Balkony drewniane stosuje się najczęściej jako element domu drewnianego lub szkieletowego. Dzięki temu całość konstrukcji i elementy wykończeniowe wykonane są z jednego rodzaju materiału.

Balkon jako element architektoniczny, związany ściśle z konstrukcją budynku, należy uwzględnić w projekcie. Jego koncepcja powinna zostać rozpatrzona pod względem konstrukcyjnym i estetycznym. Rozmiar oraz metoda wykończenia elementu kreują wygląd i kompozycję elewacji.

Na konstrukcję balkonu drewnianego składają się: przedłużone belki stropowe lub drewniane żebra, belka podtrzymująca oraz zastrzały bądź słupy (belki podtrzymujące konstrukcję od dołu), które stanowią konstrukcję nośną. Na belkach wspornikowych można bezpośrednio przybić deski podłogowe.

Balkon z drewna nie wymaga ocieplenia. Drewno, w przeciwieństwie do betonu ma niski współczynnik przenikalności cieplnej. Dzięki temu, nawet w miejscach przejść belek stropowych przez zewnętrzną przegrodę, przenikanie ciepła jest znacznie ograniczone.

Balustrady drewniane
Ze względów bezpieczeństwa zabudowy balkonów wymagają balustrady. Balustrady balkonowe drewniane to także dekoracja, dlatego należy je dobrać w odniesieniu do stylu zabudowy.
Balustrady bogato rzeźbione i zdobione doskonale pasują do budownictwa tradycyjnego z bali. Okna z drewna, okiennice, drewniane profile wokółokienne i wokółdrzwiowe często nawiązują do dekoracyjnych elementów balustrady.

Tarasy drewniane
Taras z drewna, w przyziemiu budynku to element architektoniczny, który nie musi być uzgadniany u konstruktora. Można go wykonać samemu.

Taras drewniany na fundamentach punktowych
W zależności od planowanej powierzchni, wymaga odpowiedniej ilość słupków fundamentowych. Słupki fundamentowe można wymurować lub wylać z betonu. Do słupków mocuje się papę lub betonowe obejmy a do nich legary. Deski tarasowe mocuje się bezpośrednio do legarów w odstępach od 1 do 2 cm.

Taras na żwirze bez fundamentu
Do wykonania tarasu osadzonego na ubitym żwirze należy wykonać płytki wykop o powierzchni planowanego tarasu. Na dnie wykopu układa się włókninę, która zapobiega porostowi chwastów, a następnie żwir.
Na ubitym żwirze układa się legary a do nich mocuje się deski tarasowe w odstępach od 1 do 2 cm.

Czytaj też:
Balustrada ozdobą schodów i balkonów
Balkon, taras, a może weranda?
Balkon

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)