Beton architektoniczny

dworzec

fot. dworzec

Beton architektoniczny to produkt służący, przede wszystkim, do wykonywania elementów monolitycznych i prefabrykowanych. Wykorzystuje się go nie tylko jako materiał wykończeniowy elewacyjny. Beton coraz częściej występuje w roli materiału dekoracyjnego do wnętrz.

Beton architektoniczny ma gładką i jednolitą strukturę, dzięki czemu ukształtowane powierzchnie nie wymagają dodatkowych zabiegów wykończeniowych. Zastosowanie odpowiednich matryc pozwala uzyskać dodatkowe efekty dekoracyjne: np. fakturę drewna.
Beton architektoniczny jest materiałem, którego specyfikacja może zostać ściśle określona przez projektantów w dokumentacji technicznej. Odpowiedni dobór mieszanki odpowiada za określoną fakturę, barwę i jakość.
Dotąd najlepszą jakość betonu architektonicznego uzyskiwało się w fabrykach elementów prefabrykowanych, gdzie mieszanka ma odpowiednie warunki do dojrzewania. Najważniejszym składnikiem jest cement, który odpowiada za wytrzymałość wyrobu. Faktura powierzchni zależy od uziarnienia kruszywa. Im grubsze uziarnienie, tym bardziej porowata będzie powierzchnia betonu.

salon

Przeczytaj: Luksusowe kolory

fot. salon

Skład mieszanki betonu architektonicznego powinien być jak najbardziej jednorodny. Aby uzyskać porcje materiału nie różniące się od siebie, wymagana jest idealna powtarzalność dozowania poszczególnych składników. Technologia sprawdza się w węzłach betoniarskich, posiadających maszyny, które umożliwiają precyzję wykonania mieszanek.

Pielęgnacja elementów wykonanych z betonu architektonicznego
Zabiegi pielęgnacyjne rozpoczyna się od momentu wylania mieszanki. Aby uzyskać trwały i jednolity odlew należy zadbać o odpowiedni przebieg hydratacji. Prawidłowa temperatura i wilgotność powinny być utrzymywane od 7 do 14 dni, w zależności od rodzaju cementu. Złe warunki dojrzewania betonu mogą spowodować np. spękania i powstanie plam.

Beton architektoniczny w każdym wnętrzu

salon

fot. salon

Beton architektoniczny zdobył serca architektów wnętrz. Współczesne zamiłowanie do minimalizmu i modernizmu spowodowało, że ten z pozoru surowy materiał wykończeniowy ma zastosowanie w każdym pomieszczeniu mieszkalnym i użyteczności publicznej.

Lista elementów wykończeniowych z betonu do wnętrz i elewacji rośnie w oczach. Oprócz płyt betonowych i wylewki samopoziomującej, w sprzedaży ukazały się także płytki podłogowe.

Czytaj też: Beton we wnętrzu

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)