Biuro w domu – jak sprawić, aby praca w domu przy komputerze była komfortowa?

Wygodne i nowoczesne biuro w domu

Zdalna praca w domu przy komputerze staje się coraz popularniejsza. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pozwala elastycznie planować codzienne obowiązki, pogodzić pracę z nauką czy opieką nad dzieckiem, a także oczywiście zaoszczędzić czas na dojazdy do biura. Część ludzi uważa jednak, że efektywnie pracować może wyłącznie poza domem, a po powrocie woli odciąć się od obowiązków, zrelaksować i skupić na kontaktach z rodziną. Coraz częściej słyszymy jednak także o osobach, które potrafią połączyć te dwa światy, a do tego odnoszą sukcesy zawodowe, mogąc poszczycić się doskonałą samodyscypliną oraz organizacją. Podpowiadamy, jak pracować w domu, aby osiągnąć założone rezultaty.

Biuro w domu - aranżacje

fot. Biuro w domu – aranżacje

Czy biuro w salonie to naprawdę dobry pomysł?

Aby praca w domu przy komputerze naprawdę miała sens, należy wyodrębnić chociaż fragment przestrzeni, który ułatwi nam skoncentrowanie uwagi nawet wtedy, gdy w mieszkaniu przebywają inni domownicy. Najlepsze rozwiązanie to oczywiście osobne biuro w domu. Oddzielne pomieszczenie pomoże nam odseparować się od domowych spraw oraz czynników, które dodatkowo mogłyby nas rozpraszać, choć oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie takiej przestrzeni.

Jeśli kącik do pracy trzeba urządzić w niewielkim mieszkaniu lub w kawalerce, wymaga to dużo więcej kreatywności oraz wysiłku. Niektórzy decydują się na ustawienie biurka w sypialni, która w rzeczywistości powinna jednak raczej stanowić miejsce kojarzące się ze snem i wypoczynkiem, inni natomiast aranżują niewielkie biuro w salonie. Warto w takiej sytuacji zadbać o to, aby chociaż symbolicznie podzielić przestrzeń do pracy oraz relaksu, na przykład wykorzystując ażurowe bądź mobilne ściany działowe.

Przeczytaj również: Kolory zimy w Twoim M
 Biuro w salonie

fot. Biuro w salonie

Meble do biura w domu

Bez względu na to, gdzie urządzimy swoje domowe biuro, powinniśmy zadbać o stworzenie komfortowego oraz  ergonomicznego miejsca pracy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla naszej wygody, ale przede wszystkim zdrowia. Aranżacja komfortowej przestrzeni nie musi być kosztowna. Tak naprawdę, aby urządzić kąt do pracy w małym mieszkaniu, wystarczy wygodne biurko, fotel z możliwością regulacji, szafka lub choćby organizer na dokumenty, a także oczywiście niezbędny sprzęt biurowy.

Ergonomiczne meble do biura w domu

fot. Ergonomiczne meble do biura w domu

Najważniejsze, aby meble do biura w domu zostały odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. W niektórych sytuacjach warto na przykład dodatkowo zaopatrzyć się wygodny, stabilny podnóżek bądź podstawkę pod klawiaturę z regulacją kąta nachylenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, coraz więcej producentów mebli posiada w swojej ofercie komplety mebli biurowych do salonu dopasowane do reszty wystroju.

Oświetlenie w biurze

Światło dzienne wprawia nas zwykle w dobry nastrój, ale już ostre promienie słoneczne nie sprzyjają koncentracji uwagi, a co więcej odbijają się od monitora lub rażą w oczy. Urządzając biuro w domu, warto zadbać zarówno o dobre oświetlenie miejsca pracy, jak i zamontować w oknach rolety transparentne, które pomogą w łatwy sposób poradzić sobie z jego nadmiarem. Warto pamiętać, że zbyt słabe oświetlenie w biurze lub może nie tylko męczyć wzrok, ale także utrudnić koncentrację uwagi, sprawiając, że szybko staniemy się senni i pozbawieni energii.

Naturalne oświetlenie w biurze

fot. Naturalne oświetlenie w biurze

Jak pracować w domu? Czy efektywna praca w domu jest możliwa?

Praca w domu przy komputerze ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To rozwiązanie, choć niepozbawione jest wad, pozwala na dość dużą swobodę oraz oszczędność czasu, dlatego szczególnie doceniają je matki wychowujące małe dzieci, a coraz częściej także na przykład studenci. Nie da się jednak ukryć, że praca zdalna wymaga od nas dużo większej samodyscypliny oraz umiejętności skupienia uwagi. Dlatego tak ważne jest to, aby w miarę możliwości odciąć się od czynników, które mogłyby nam to dodatkowo utrudniać, takich jak grający telewizor czy inni domownicy. Ogromne znaczenie ma także wyznaczenie sobie jednego, komfortowego miejsca do pracy, a także choćby symboliczne oddzielenie go od reszty domu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)