Blaty kuchenne z kwarcogranitu

blat kuchenny

fot. blat kuchenny

Blaty kuchenne to miejsce pracy najbardziej narażone na uszkodzenia, obicia, rysy i plamy. Powinny być wykonane z materiałów twardych i wytrzymałych, a jednocześnie estetycznych i eleganckich.

Wśród materiałów zalecanych do produkcji blatów, odpornych na uszkodzenia najpopularniejsze to: kamień i mieszanki kompozytowe.
Mieszanki kompozytowe to tworzywo sztuczne, które sporządza się na bazie żywic poliestrowych lub akrylowych wypełnianych tlenkiem glinu.

blat kuchenny

fot. blat kuchenny

Od niedawna rynek producentów blatów kuchennych oferuje produkty z kwarcogranitu.
Kwarcogranit to kamień sztuczny będący mieszaniną naturalnych kwarców, żywic poliestrowych i pigmentów. Produkcja kompozytu jest złożona. Kwarc, odpowiednio wyselekcjonowany, miesza się z żywicą poliestrową. Mieszanka jest kształtowana na liniach produkcyjnych w jednolitą wstęgę, która następnie jest cięta na odpowiednie formaty (305 cm długości, 134 cm – 141 cm szerokości). Gotowe formatki prasuje się w wysokiej temperaturze, pod odpowiednim ciśnieniem. Temperatura utwardza żywicę, a wysokie ciśnienie ubija i zwiększa gęstość kompozytu. Surowa płyta jest cięta i polerowana tą samą metodą i narzędziami co kamień naturalny. Gotowy wyrób jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i higieniczny dzięki nieskazitelnej gładkości oraz odporności na plamy i agresywne środki czystości

Blaty dostępne są w dziesiątkach kolorów, różnych rodzajach powierzchni i połysku. Obróbka materiału możliwa jest tylko przy pomocy maszyn kamieniarskich. Na polskim rynku dostępne są produkty następujących producentów: Quarella, Silestone, Compac (www.velen.pl).

Kwarcogranity to kompozyty o bardzo szczelnej powierzchni, które elastycznością i dostępną kolorystyką przewyższają produkty wykonane z kamienia naturalnego.
Poza zastosowaniem do produkcji blatów, wykonuje się z nich schody, okładziny ścian, a nawet posadzki.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)