Boazeria – pokrycie ścienne wracające do łask

Boazeria drewniana

fot. Boazeria drewniana

Wybierając pokrycia ścian mało komu w obecnych czasach przychodzi na myśl boazeria. Masowo montowana w czasach PRLu, kojarzy nam się z tandetą. Jednak dziś wolnym krokiem zmierza na zaszczytne miejsce jakim są ściany w naszym domu. Projektanci wykorzystują ją jako wyrafinowany element wykończeniowy wnętrz.

Samo słowo boazeria pochodzi od francuskiego boiserie i oznacza dosłownie „obłożona drewnem”. Jest elementem dekoracyjnym stosowanym do okładania ścian i sufitów. Znana była już w starożytności, często wykorzystywana w czasach gotyckich, renesansowych i współczesnych. Obecnie terminem tym określamy również montowane na ścianach listwy z innych materiałów: PCV lub korka. Często można spotkać także boazerie MDF, która na stałe zagościła w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Jednak bez względu na praktyczność innych materiałów, to wciąż największym uznaniem cieszą się boazerie drewniane. Wiadomo, tylko drewno jest w stanie stworzyć wnętrze ciepłe i przytulne.

Okładziny drewniane wykonywane są z dwóch rodzajów drewna: sosny i świerka. Różnią się one między sobą profilem i rozmiarami. Zarówno boazeria świerkowa, jak i boazeria sosnowa nadają się do pokrycia ścian. Obecnie malowanie boazerii różni się trochę od tego jak robiło się to kiedyś. Odchodzi się od lakierowania na rzecz bejcy i oleju, które pogłębiają fakturę i barwę drewna. Bardzo modne stało się zaczerpnięte ze Skandynawii bielenie drewna. Odważniejsi decydują się na malowanie ich, na kolory zupełnie nienaturalne dla drewna, np. fiolety czy czerwienie. Panele ścienne drewniane układa się również poziomo, a nie tylko pionowo jak to kiedyś było w zwyczaju. Same deseczki również uległy zmianie – są szersze. Bardzo powszechne stało się układanie boazerii tylko na jednej ścianie, łącząc różne gatunki drewna ze sobą.
Montaż boazerii nie powinien przysporzyć nam dużego kłopotu. Przed rozpoczęciem montażu należy wyciągnąć je z oryginalnego opakowania i pozwolić im się zaaklimatyzować przez parę dni w pomieszczeniu, w którym będą ułożone. Aby zapobiec wykrzywianiu, należy na końcach i w środku związać je taśmą. Przed montażem możemy je posortować wg odcienia i usłojenia.
Montaż rozpoczynamy od wykonania konstrukcji z drewnianych kantówek. Pierwszą deskę boazeryjną mocujemy do ściany za pomocą cienkich wkrętów. Kolejne deski wsuwamy piórem do wpustu zamontowanej uprzednio deski. Każdą następną (prócz pierwszej) montujemy za pomocą klamer montażowych.

Drewno bardzo dobrze spisuje się w pomieszczeniach typu salon czy sypialnia, jednak z użyciem go w tak dużej ilości w łazience może być problem. W pomieszczeniach o dużej wilgotności lepiej sprawdza się boazeria plastikowa . Jednak nie może być używana we wnętrzach, w których panuje ponad 70°C. Boazeria PCV nadaje się do aranżacji zarówno ścian, jak i sufitów. Zamocować ją można za pomocą kleju lub przybijając do karkasu będącego na ścianie murowanej lub betonowej. Ten typ boazerii jest bardzo trwały i odporny na działanie wilgoci. Jest też na pewno dużo tańszy od drewna i dużo prościej się go montuje. Obecnie ma bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd, a czyszczenie go nie stanowi żadnego problemu.

Decyzja o założeniu którejkolwiek boazerii jest decyzją na lata. Zanim ją podejmiemy, zastanówmy się czy będziemy ją chcieli mieć przez kilka następnych lat. Dużo prościej jest, poznawać najnowsze techniki malowania ścian i za ich pomocą nowym kolorem wyczarować piękne wzory ścienne (nawet co roku nowe), niż „użerać” się ze starą boazerią, której szkoda nam się pozbyć, bo przecież kosztowała nas tyle czasu i pieniędzy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)