Budowa tarasu w domu parterowym. O czym warto pamiętać?

Współczesny ganek jest naturalnym przedłużeniem domu i może podnieść poziom jego funkcjonalności. Musi więc nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale być też w pełni praktyczny. Aby mógł służyć mieszkańcom przez lata, przy jego budowie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Duże znaczenie mają: położenie, rodzaj nawierzchni, forma, wymiary, a dopiero na końcu jego aranżacja.

Dom parterowy z tarasem

Każdy projekt budowlany zakłada inne możliwości techniczne budynku. W przypadku domów parterowych, nie ma miejsca na balkon, dlatego taras trzeba stworzyć na gruncie. A jak najlepiej usytuować przydomową przestrzeń? Jeśli chcemy w pełni korzystać z jej uroków, należy wybrać obszar nasłoneczniony, np. od strony południowo-wschodniej.

Większa powierzchnia tarasu gwarantuje więcej swobody, ale nie można też przesadzić z metrażem. Przestrzeń na zewnątrz warto dostosować do wielkości domu, aby całość prezentowała się proporcjonalnie. Można również zdecydować się na taras stanowiący naturalne przejście do ogrodu. Podobne rozwiązanie proponuje Pracownia Projektowa Archipelag w projekcie domu parterowego Swen II.

taras Archipelag 2

fot. taras Archipelag 2

Taras – integralna część domu

Zobacz również: Fakty i mity na temat cegły

Przyszli mieszkańcy powinni też pomyśleć o stylu, w jakim taras ma zostać wykonany (nowoczesny, a może tradycyjny?). Nawierzchnię trzeba dopasować do wyglądu domu i wybrać najlepsze materiały (np. kamień, beton, drewno). Warto zdecydować się na surowiec, który będzie elegancko się prezentował, a jednocześnie nie będzie wymagał nadmiernej pielęgnacji.

Coraz więcej architektów projektuje domy parterowe z tarasem zadaszonym. Ogrzewanie i oświetlenie przydomowego zacisza sprawia, że staje się ono funkcjonalne nie tylko latem, ale również przez cały rok. Zabudowę chroniącą od deszczu i wiatru przewiduje na przykład projekt domu Daniel III G2 od Pracowni Projektowej Archipelag. Schowany taras jest nie tylko wygodny, ale też dobrze komponuje się z budynkiem i otoczeniem.

taras Archipelag 4

fot. taras Archipelag 4

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)