Budownictwo przemysłowe

budowa

fot. budowa

Pojęcie budownictwa przemysłowego jest ściśle powiązane z metodą wykorzystania budynku, do celów: produkcyjnych, usługowych i składowania. Podstawami do lokalizacji tego typu inwestycji, są: wielkopowierzchniowa działka o przeznaczeniu przemysłowym lub usługowym, a także korzystne położenie pod względem komunikacyjnym.

Do grona tychże obiektów można zaliczyć również powierzchnie i hale składowe, hale przemysłowe, magazynowe, a także budowle energetyczne, budynki produkcji rolniczej, budynki handlowo-usługowe (w tym domy towarowe, sklepy, punkty usługowe), zakłady gastronomiczne, hotele, stacje benzynowe, łączności transportowej (PKP, PKS, BUS), zajezdnie, garaże, stacje obsługi, itp.

Budownictwo przemysłowe – trendy na rynku
Obecne trendy wskazują, iż liczba tego typu obiektów zmniejsza się z roku na rok, za to rośnie ich kubatura. Mowa tu przede wszystkim o domach towarowych i centrach handlowych.

Przeczytaj również: Izolacja dachu

Budowa przechowalni, mroźni, chłodni czy też hal produkcyjnych wymaga olbrzymiej powierzchni działki i dobrej jakości dróg. Od jakości nawierzchni zależy między innymi trwałość taboru transportowego.

Budownictwo przemysłowe – nowości technologiczne
Dobór elementów konstrukcyjnych do budowy wielkopowierzchniowych hal, zależy od wielu czynników, m.in. od:
– rozpiętości przegród stałych
– obciążeń stałych i zmiennych
– specyfikacji i technologii produkcji w zależności od dziedziny przemysłu.

Obiekty przemysłowe – budowa
Realizacja obiektów o charakterze przemysłowym, czy to: budowa chłodni, budowa mroźni, budowa przechowalni lub budowa hal, rozpoczyna się od opracowania koncepcji i dokumentacji projektowej. Największym powodzeniem na rynku cieszą się firmy budowlane, trudniące się kompleksowym wykonawstwem budynków przemysłowych. Oprócz typowej realizacji, zajmują się także: przygotowaniem budowy w zakresie dokumentacji, obsługi logistycznej, uzgodnień technicznych (także w trakcie budowy), a całość lub większość inwestycji wykonuje we własnym zakresie, we współpracy ze sprawdzoną grupą podwykonawców.

Firma specjalizująca się w projektowaniu i realizacji budynków przemysłowych, powinna posiadać specjalistyczne zaplecze, w postaci kadry technicznej z branży budowlanej i menadżerskiej. Kompleksowość usług obejmuje wówczas projektowanie i realizację inwestycji, wraz z instalacją urządzeń produkcyjnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)