Cegła klinkierowa

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Cegła klinkierowa w budownictwie nie jest tak powszechna jak beton czy prefabrykaty. Mimo tego znajduje rzesze entuzjastów, którzy chętnie stosują ją do budowy domów i aranżacji stylowych wnętrz.

Ponadczasowa cegła klinkierowa
Domy wznoszone z cegły postrzegane są jako solidne i długowieczne. Doskonałą rekomendacją dla tej technologii są zabytkowe budowle sakralne i murowane domy mieszkalne, które zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie.
Historia pierwszych wypalanych cegieł sięga III tysiąclecia p.n.e. W przeciwieństwie do konstrukcji drewnianej cegły mają właściwości ognioodporne, dzięki czemu przeżyły swój renesans w XI w. Wówczas technologię wznoszenia budowli murowanych zaczęto udoskonalać i przedkładać nad budownictwo drewniane.

Właściwości techniczne i dekoracyjne cegły doceniali już nasi przodkowie. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała ona swój kształt i kolor. Różne rozmiary, wygląd i wybarwienie cegieł powstawało z myślą o walorach estetycznych wznoszonych budowli, a klinkier elewacyjny układano w ozdobne wzory, np. wendyjski, gotycki, krzyżykowy lub kowadełkowy.

przedpokój

fot. przedpokój

Współczesna klinkierówka
Aktualnie proces produkcji cegieł klinkierowych jest precyzyjnie sterowany, począwszy od etapu mieszania składników, przez formowanie do wypalenia gotowych elementów. Dobór proporcji substancji składowych, spośród których glina jest głównym składnikiem, kontrolowany jest na każdym etapie produkcji.

Cegły dzieli się ze względu na sposób wykonania, klasę wytrzymałości oraz drążenia i oznacza symbolami, np. cegła klinkierowa pełna – P, cegła bez otworów – B, cegła drążona – D i cegła szczelinowa – S.

Inny podział dotyczy zastosowania produktu i jego wymiarów. W sprzedaży dostępne są więc cegły zwykłe pełne – do murowania, cegły licówki – do licowania ścian, cegły sitówki, cegły kanalizacyjne do murowania przewodów kanalizacyjnych, cegły siatkówki, cegły dziurawki, cegły poryzowane o zwiększonej porowatości, cegły kominowe i cegły klinkierowe wyróżniające się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Płyty klinkierowe
Cegła klinkierowa do celów wykończeniowych i dekoracyjnych dostępna jest także w formie płytek klinkierowych. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Do wykańczania i izolacji cieplnej elewacji produkowana jest wygodna w montażu tzw. płytka klinkierowa. Na warstwę ociepleniową naklejone są płytki klinkierowe imitujące fragment muru. Poszczególne moduły zestawione ze sobą idealnie łączą się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Płyta klinkierowa jest chętnie wybierana przez inwestorów prywatnych do ocieplenia elewacji domów jednorodzinnych. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)