Cegły klinkierowe – przegląd nowości

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Klinkier w budownictwie wykorzystują nie tylko konserwatorzy zabytków – przywłaszczyli go również architekci nowoczesnych konstrukcji. Producenci cegieł idą za ciosem i co rusz prezentują innowacyjne produkty. Prezentujemy kilka z nich.

Są doskonałym materiałem wykończeniowym, sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych, a także – z racji niewielkich wymiarów – nadają się do budowy obiektów małej architektury. Cegły – pomimo swojej wytrzymałości i trwałości – dają się stosunkowo łatwo modyfikować na etapie procesu technologicznego. Nowoczesne technologie sprawiają, że nie ma problemu z wypaleniem cegieł w różnym formacie i strukturze lica, a nawet w wersji różnokolorowej. Stosowane są cegły w kolorystyce gradientowej lub dwukolorowe – np. brązowo-niebieskie.

Formaty cegieł
Cegły klinkierowe są produkowane w różnych formatach. Najpopularniejszy w Polsce jest tzw. format RF, w którym cegły mają wymiary 250x120x65 mm. Dostępne są jednak również formaty niemieckie (NF) i holenderskie (WF) – w obu przypadkach cegły są nieco krótsze i niższe od formatu klasycznego.

Formaty cegieł wynikają przede wszystkim z wymogów estetycznych. Nic dziwnego – w nowoczesnym budownictwie coraz częściej to właśnie klinkier stanowi o wyglądzie elewacji budynków.

Cegły formowane ręcznie

cegła klinkierowa

fot. cegła klinkierowa

Zobacz również: Ekonomiczny dom z pomysłem

Odrębną grupę produktową stanowią cegły formowane ręcznie. W tym przypadku niestandardowe są zarówno dostępne formaty, jak i faktura lica. W procesie technologicznym wykorzystuje się bardzo plastyczne gliny, a materiał zastyga w piecu w specjalnych formach. Faktura takiej cegły jest chropowata i przypomina naturalny kamień. Szara lub grafitowo-szara elewacja z takich cegieł doskonale pasuje do nowoczesnych budynków, z dużą liczbą przeszkleń i z niskospadowym albo płaskim dachem.

W Polsce taką cegłę posiada w swojej ofercie marka Terca. Ręcznie formowane cegły z linii Frontera oraz Agadir dostępne są w formacie holenderskim, czyli mają wymiary 215x102x65mm. Warto dodać, że Holandia jest ojczyzną tego typu klinkieru – zdecydowana większość domów jednorodzinnych jest tam wykańczana właśnie cegłą formowaną ręcznie.

Long John
Od niedawna na polskim rynku dostępne są też mniej standardowe formaty. Klinkier z linii Long John, dostępnej w ofercie marki Terca ma 50 cm długości i zaledwie 4 cm wysokości. Taki format doskonale sprawdzi się w nietypowych realizacjach domów jednorodzinnych i na większych powierzchniach. Cegła tego typu w niczym nie przypomina klasycznego klinkieru i doskonale komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi – w szczególności ze szkłem i drewnem.

Ciekawostką w przypadku cegieł Long John jest również sposób formowania struktury lica. Za ten element odpowiedzialna jest woda, która tworzy charakterystyczne, nieregularne bruzdy.

Możliwości wyboru cegieł klinkierowych są niemal nieograniczone – pełna oferta firmy Wienerberger – jednego z liderów tego rynku – to ponad 200 różnorodnych wzorów. Dodatkowo możliwa jest również produkcja cegieł na specjalne zamówienie architektów albo klientów indywidualnych.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)