Ceramika budowlana do ogrodu

ogród

fot. ogród

Posiadanie przydomowego ogrodu, w którym można odpoczywać, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi to marzenie wielu. Warto zadbać, aby ten prywatny fragment zieleni nie tylko podkreślał charakter domu, ale także tworzył z nim spójną całość. Pomysłów na aranżację ogrodu szukać można w branżowej prasie, internecie czy mediach. Można także zatrudnić specjalistyczną firmę lub poradzić się u architekta krajobrazu. Warto zdecydować się na rozwiązania ciekawe, estetyczne ale także trwałe, by cieszyły przez wiele lat.

Na wstępie ogrodowych prac warto zastanowić się, jaki styl ma reprezentować ogród i jakie rośliny do niego wybrać. Warto także pamiętać, że ogród to nie tylko roślinność, ale także elementy małej architektury, takie jak nawierzchnie, murki oporowe czy schodki. Idealnym materiałem do stworzenia takich elementów ozdobnych ogrodu jest ceramika budowlana, która doskonale komponuje się naturalnym otoczeniem. Zaletą tego materiału jest nie tylko trwałość, ale także fakt, że może być wypalany w różnych odcieniach i barwach – także mieszanych. Dodatkowo ceramika może być zestawiona z innymi materiałami, takimi jak drewno, szkło czy metal. Takie ciekawe zestawienie może sprawić, że aranżacja ogrodu nabierze wyjątkowego charakteru.

Ceramika w ogrodzie

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Zobacz również: Szklarnie ogrodowe

Aranżacje ogrodowe, które uwzględniają wykorzystanie ceramiki budowlanej nie tylko jako nawierzchni, ale także jako elementy ozdobne w ogrodach są coraz częściej spotykanym widokiem. Bogata oferta dostępnych materiałów na rynku pozwala wybierać spośród elementów różniących się nie tylko barwą, kształtem, ale także sposobem wykończenia powierzchni.

Cegły klinkierowe doskonale nadają się do ułożenia ścieżek ogrodowych, podjazdów oraz tarasów i schodów. Zestawione z innym naturalnym materiałem jak drewno czy żwir będą tworzyć ciekawe i estetyczne kompozycje. Zaletą ścieżek wykonanych z cegieł jest fakt, że są łatwe w utrzymaniu czystości i nie ulegają trwałym zabrudzeniom. Dodatkowo na nawierzchniach nie pojawiają się wapienne wykwity. Tak przygotowane ogrodowe szlaki komunikacyjne pozwolą nie tylko na kształtowanie ciekawego otoczenia domu, ale także spełnią funkcje użytkowe.

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Z ceramiki budowlanej można także zbudować domek ogrodowy czy ogrodzenie. Mur wykonany z cegły lub kamieni wykończony dachówką i połączony z drewnianymi lub kutymi prześwitami z pewnością wzbudzi zainteresowanie przechodniów. Dodatkowo dobrze dobrany do stylu bryły i ogrodowej kompozycji, będzie stanowić dopełnienie całej aranżacji.

Bardzo częstym widokiem w przydomowych ogrodach są także altany z klinkieru, które wykończone strzechą lub dachówką doskonale ochronią przed deszczem lub mocnymi promieniami słonecznymi.

Warto także wspomnieć o murowanych grillach, które bardzo często wznoszone są z cegieł klinkierowych. Materiał ten w tym przypadku nie tylko zdobi i nadaje eleganckiego wyrazu, ale także zabezpiecza miejsca narażone na wysoką temperaturę.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)