Ceramika budowlana w ogrodzie

ogród

fot. ogród

Ceramika budowlana to materiał, który powstaje przy udziale czterech żywiołów – ziemi (glina), wody, ognia i powietrza. Elementy ceramiczne można spotkać w budynkach prezentujących krańcowo różne style architektoniczne. Ale nie tylko tam. Wyjątkowo łatwo komponują się z naturalnym otoczeniem, a to zachęca do wykorzystania ich przy aranżacji ogrodu.

Możliwości do wykorzystania
W Europie cegły i dachówki ceramiczne były wykorzystywane już od czasów rzymskich. Szybko też dotarły w jej najdalsze rejony. O ile dawniej wartości użytkowe ceramiki były podstawowym kryterium wyboru materiału budowlanego, dziś architekci sięgają po nią chętnie również ze względów estetycznych. Oprócz klasycznej czerwieni cegieł, nikogo nie dziwi już klinkier w kolorze białym, czarnym, żółtym czy mieszanych odcieniach czerwieni lub brązu. Podobnie dachówkę wypala się w różnych barwach i odcieniach – również mieszanych. To wszystko powoduje, że ceramiczne elementy budowlane znajdują wiele zastosowań – w budynkach i innych formach architektonicznych o różnych stylach, charakterze i przeznaczeniu. Ceramikę łatwo zestawić z innymi materiałami budowlanymi – tynkiem, drewnem, szkłem czy aluminium. Co więcej, dobrze wpisuje się w przyrodnicze otoczenie człowieka. Czy dzieci nie rysują zwykle wiejskiego domku z czerwonym dachem? Niewiele jest materiałów budowlanych, które tak swobodnie poddają się wyobraźni projektanta. Szerokie możliwości materiału i odrobina wyobraźni to dobra okazja do wykorzystania ceramiki również przy… aranżacji ogrodu.

Ogród jak z bajki

Cegła, dachówka to materiały tradycyjne. Łatwo wyobrazić sobie budynek z ceramicznym dachem czy klinkierową ścianą. Inaczej jest w ogrodzie. A wystarczy tylko spojrzeć na te materiały jako niezwykle plastyczne tworzywo, by znaleźć praktycznie nieograniczone możliwości ich zastosowania w ogrodzie i otoczeniu naszego domu.

Z cegieł brukowych układa się ścieżki ogrodowe, podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy i schody. Tworzą ciekawe i zawsze estetyczne kompozycje z innymi naturalnymi materiałami takimi jak granit, żwir czy drewno. Zaletą wykonanych z cegieł brukowych ścieżek czy dróg dojazdowych jest także to, że łatwo utrzymać je w czystości, szybko oprowadzają wodę, nie ulegają trwałym zabrudzeniom. Na nawierzchni nie pojawiają się wapienne wykwity. Tak przygotowane ogrodowe szlaki komunikacyjne pozwolą nie tylko na kształtowanie pięknego otoczenia domu, ale doskonale spełnią również swoją funkcję użytkową.

Zadaniem muru jest ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Nie musi być jednak brzydkim, wysokim, szarym parkanem. Można wykonać go tak, że będzie przyciągał wzrok. Mur wykonany z asymetrycznych kamieni, ceglanych łat, z dachówkami i gąsiorami na zwieńczeniu, czy wzbogacony o „okna” z kutymi kratami z pewnością wzbudzi zainteresowanie, a dobrany do stylu bryły domu oraz kompozycji ogrodu będzie stanowić ich odpowiednie wykończenie.

Domek w ogrodzie, altana czy murowany grill – do każdej z tych konstrukcji pasuje klinkier lub dachówka. Różne mogą być proporcje wykorzystania materiałów ceramicznych. Cegła klinkierowa w murowanym, ogrodowym grillu nie tylko zdobi, ale zabezpiecza miejsca narażone na wysoką temperaturę. Stabilny dach chroni lepiej niż namiotowa płachta. W takim otoczeniu można zorganizować nawet sylwestrową zabawę.

Elementy ceramiczne dla jednych będą materiałem podstawowym, dla innych ozdobnikiem. Najlepiej jeśli decyzja o zakresie ich wykorzystania będzie konsultowana z architektem jeszcze na etapie projektowania. Zieleń ogrodu z pewnością tylko na tym zyska.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)