Chłodny powiew w gorące dni

Klimatyzator

fot. Klimatyzator

Jeszcze kilka lat temu klimatyzatory były urządzeniami luksusowymi i rzadko spotykanymi. Obecnie coraz częściej są elementem wyposażenia naszych biur, domów i mieszkań. W znaczący sposób ułatwiają nam funkcjonowanie w gorące, letnie dni.

Klimatyzator działa podobnie jak domowa lodówka. Jedna jego część wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga pobiera powietrze z zewnątrz w celu schłodzenia gazu krążącego w klimatyzatorze. Następnie po podgrzaniu wypuszcza je na zewnątrz.
 
Dobrze dobrane klimatyzatory sprawią, że w naszym domu będzie chłodno nawet w gorące dni. Mają bardzo łatwy i precyzyjny układ regulacji temperatury oraz utrzymują odpowiednią dla człowieka wilgotność powietrza. Niektóre z nich, wyposażone są w dodatkowe elementy grzejne, które umożliwiają dogrzewanie pomieszczeń w zimowe dni.
 
Sterowanie klimatyzatorem jest proste. Panel znajdujący się w obudowie klimatyzatora wyposażony jest w przyciski i pokrętła. Umożliwiają one ustawiania szybkości wentylacji oraz optymalnej dla nas temperatury. Regulatory temperatury zazwyczaj mają szeroki zakres (od 18 do 30°C) i umożliwiają one zwiększenie lub zmniejszenie temperatury o 1°C. Równie często spotykane są klimatyzatory z panelem elektronicznym, które sterowane są za pomocą pilota. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w zegar, który pozwala na zaprogramowanie urządzenia.
Dzięki obecności klimatyzatora w domu, alergicy mogą spać spokojnie. Każde takie urządzenie wyposażone jest w filtry powietrza, które zatrzymują kurz i pył. Dostępne są także modele wyposażone w filtr z węgla aktywowanego, który likwiduje przykre zapachy lub w pochłaniacze elektrostatyczne, które wyłapują bakterie, roztocza i dym papierosowy. Niektóre z modeli klimatyzatorów dostępnych na polskim rynku są wyposażone w kontrolkę informującą o stopniu zużycia filtrów.
Wybierając odpowiedni klimatyzator do naszego domu czy mieszkania, należy wziąć pod uwagę moc chłodzącą urządzenia. Na zapotrzebowanie mocy tego urządzenia oprócz izolacyjności ścian, akumulacji ciepła, wielkości i ilości okien wpływa zacienienie i nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń.
Obecnie na rynku dostępne są:
– klimatyzatory przenośne – oprócz stosunkowo niskiej ceny, główną ich zaletą jest to, że można je ustawić w dowolnym miejscu w domu. Niestety są głośne, a ich moc chłodząca jest niewielka.
– klimatyzatory stacjonarne – są to urządzenia monoblokowe, czyli jednoczęściowe. Mogą być montowane zarówno w ścianie, jak również w oknie. W drugim przypadku, wymagana jest przeróbka okna, która jest związana z trwałymi zmianami w ramie okiennej. Niestety nie wyglądają estetycznie i tak jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych – są głośne.
– klimatyzatory typu split – inaczej zwane rozłącznymi. Są bardzo chętnie stosowane w domach jednorodzinnych. Zbudowane są z jednostki wewnętrznej, która schładza powietrze w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, która ma za zadanie odprowadzenie ciepła poza mury domu. Zajmują mało miejsca w domu, ponieważ ich większa część montowana jest na zewnątrz budynku. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest ich cicha praca oraz wysoka wydajność. W zależności od rodzaju jednostki wewnętrznej oraz miejsca instalacji urządzenia, rozróżniamy:

klimatyzatory ścienne – są najczęściej kupowane, ze względu na duży wybór, estetyczne wykończenie, rozbudowaną automatykę oraz wiele dodatkowych funkcji. Montowane są na ścianie, w niewielkiej odległości od sufitu;
klimatyzatory kasetonowe – dzięki temu, że jednostka wewnętrzna dopasowywana jest do stelaża sufitu podwieszanego, można urządzenie dopasować do każdego wnętrza. Mogą być one jedno-, dwu- lub czterokierunkowe. Te ostatnie są najlepsze, ponieważ równomiernie rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu;
klimatyzatory przysufitowe – rozprowadzają one powietrze pod płaszczyzną sufitu. Dużą zaletą stosowania tego typu klimatyzatora jest to, że w pomieszczeniu nie ma przeciągów;
klimatyzatory kanałowe – zaletą tego rodzaju klimatyzacji jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza po całym domu. Jednostka wewnętrzna umieszczana jest w przestrzeni między sufitem podwieszanym a stropem. Do niej podłączane są kanały powietrzne o zakończeniach w postaci kratek wywiewnych. Można je ulokować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

– klimatyzatory multi-split – stosowane są do obsługi kilku pomieszczeń. System ten składa się z jednego klimatyzatora zewnętrznego i kilku wewnętrznych. Taka klimatyzacja pracuje cicho, ponieważ urządzenie emitujące największy hałas znajduje się na zewnątrz budynku.

Montowanie klimatyzatora nie jest skomplikowane. Urządzenie ustawiamy w odpowiednim miejscu, a następnie instalujemy rurę, która ma za zadanie odprowadzić wchłaniane przez urządzenie ciepło. Rura ta montowana jest bezpośrednio w ścianie zewnętrznej lub w oknie. Należy jednak pamiętać, aby nie ustawiać urządzenia w pobliżu źródeł ciepła(np. piecyki) oraz nie zakrywać kratek wentylacyjnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)