Chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła

klimakonwektor

fot. klimakonwektor

Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła umożliwia nie tylko ogrzewanie budynku zimą, ale również jego schładzanie w czasie letnich opałów. Dzięki temu nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego urządzenia klimatyzującego.

Przeczytaj: Komfort i elegancja

Metody chłodzenia pomieszczeń przy pomocy pomp ciepła można podzielić na dwa typy – pasywny oraz aktywny. W każdym wypadku wyboru należy dokonać indywidualnie kierując się metodą działania, efektywnością chłodniczą oraz zużyciem energii. Zanim decyzja zapadnie warto przyjrzeć im się bliżej i dobrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.

Chłodzenie pasywne
Chłodzenie pasywne, zwane jest także biernym lub naturalnym. Największym atutem tej technologii jest niski koszt eksploatacji i zużycia energii. System chłodzi dzięki temu że ma źródło dolne w gruncie lub wodach gruntowych. Krążący w układzie czynnik roboczy (najczęściej glikol), pochłania z niego niską temperaturę, która w lecie wynosi ok. 6-10˚C, a następnie przekazuje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Zimna ciecz zostaje rozprowadzona w końcowym systemie, np. w ogrzewaniu ściennym i absorbuje nadmiar ciepła z pomieszczenia. Efektywność tego systemu można dodatkowo zwiększyć instalując kasetony sufitowe lub klimakonwektory. Podstawą działania klimakonwektora jest przepływ wody z układu grzewczo-chłodzącego poprzez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora z kolei wymusza dalej ruch powietrza, które jest czyszczone i filtrowane, a dzięki temu mniej wilgotne. – Urządzenie jest dzięki temu bardziej przyjazne środowisku. Ponadto stanowi alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzu – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Do chłodzenia pasywnego nadają się tylko dwa systemy w pompach – woda-woda lub glikol-woda. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że pompa musi być wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, oraz że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza urządzenia maleje już po miesiącu pracy, a na koniec sezonu jest niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne
Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują podobnie do lodówki. Aby urządzenie zaczęło chłodzić należy odwrócić jego bieg działania. Dzięki temu może pełnić dwie funkcje – źródła ciepła i chłodziarki. Odwracając zarówno kierunek tłoczenia sprężarki jak i zawór rozprężający zmienia się kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie kierunek przepływu ciepła. Efektywność tej metody chłodzenia jest czterokrotnie wyższa w porównaniu z pasywnym, ponieważ do działania wykorzystuje pracę sprężarki. – Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pompy ciepła odwracalne lub jest w stanie zaoferować taką pompę na zamówienie – tłumaczy Andrzej Wicher – Wybór systemu z chłodzeniem aktywnym jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej wydajny.

W trybie ogrzewania pompa ciepła ma nieco większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia. – Spowodowane jest to tym, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania łączy się z ciepłem pobieranym z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna również powstaje w sprężarce, efekt jest jednak odwrotny – pogarsza to bilans chłodzenia – tłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie energetyczne systemu wyposażonego w pompę ciepła, jako urządzenie chłodzące jest niższe niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)