Chodniki, maty i dywaniki

dywan

fot. dywan

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się maksymalną prostotą aranżacji. Prosta bryła mebli, najlepiej w jak najmniejszej ilości, minimum kolorów i dodatków. Efekt jest łatwy w odbiorze dla każdego ale rzadko emanuje domowym ciepłem. Minimum dodatków nie zakłada, że nie ma być ich wcale.

Doskonałym elementem uzupełniającym surowe wnętrza są wszelkie maty, różnokolorowe wycieraczki i chodniczki.
Chodniki, tak jak dywany, różnią się od siebie surowcem i sposobem wykonania. Najwygodniejsze do utrzymania w czystości są dywaniki i chodniczki wykonane z surowców organicznych (np. wełniane). Czyszczą się dużo lepiej niż materiały syntetyczne. Spośród materiałów syntetycznych popularne są wykładziny polipropylenowe (PP) i heat-set (PPBCF).
Chodniki dywanowe warto stosować w miejscach gdzie dłużej „przesiadujemy” np. przy ulubionym fotelu czy kanapie. Miło jest też wstać rano na mięciutki dywanik przy łóżku, niż na zimną posadzkę.
Sklepy dywanowe posiadają szeroki wybór dywaników i mat do każdego rodzaju pomieszczenia.
Maty bambusowe i maty słomiane doskonale nadają się na taras- zwłaszcza gdy promienie słońca rozgrzewają glazurę do czerwoności. Należy je, w miarę możliwości, chronić przed przemoknięciem i nieestetycznymi zaciekami.

Chodniki do przedpokoju, chodniki łazienkowe, chodniki na schody i chodniki wejściowe warto od spodu zaopatrzyć w maty antypoślizgowe.
Wśród mat łazienkowych coraz popularniejsze są maty gumowe, które można położyć w brodziku. Maty łazienkowe zwiększają bezpieczeństwo użytkowników poruszających się na boso na mokrej lub wilgotnej podłodze.
Dla przeciwników chodniczków i dywaników, powstają propozycje z korka, drewna i kamienia. Nie przepuszczają wilgoci, a ich powierzchnia jest higieniczna i szybko schnie. Oprócz niespotykanego pomysłu dywanika z kamieni nowocześni projektanci proponują dywanik z mchu! Jego właściciele poza niecodziennym doznaniem nie muszę się martwić o wilgoć, która gromadzi się w łazience. Rzecz jasna dywanik nie nadaje się do intensywnej eksploatacji. To raczej zdumiewający, aczkolwiek bardzo estetyczny dodatek.

Przeczytaj również: Panele podłogowe do łazienki
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)