Choinka żywa czy sztuczna?

choinka

fot. choinka

Święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, refleksji i rodzinnych spotkań. Nieodzownym elementem tych świątecznych dni jest choinka. Co roku większość z nas zastanawia się nad wyborem, jakie drzewko udekorować w Wigilię, prawdziwe czy może sztuczne?

Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Część osób decyduje się na sztuczne choinki, które są stosunkowo tanie i wielokrotnego użytku. Obecnie na rynku można kupić bardzo ładne okazy, które wyglądem są niemal identyczne jak te żywe. Sztuczna choinka ma jedną istotną zaletę – nie trzeba po niej sprzątać igieł.

Natomiast miłośnicy zieleni z pewnością wybiorą żywe drzewko. Świeży świerk czy sosna ozdobią żywym kolorem, wypełnią aromatem żywicy i leśnym zapachem nasze mieszkanie. Dzięki temu uzyskamy niepowtarzalny, bożonarodzeniowy klimat. Żywe drzewka bardzo często pochodzą z prywatnych upraw, specjalnie na ten cel przeznaczonych. Najczęściej można spotkać świerk pospolity lub jodłę kaukaską, która po ścięciu najdłużej utrzymuje igliwie. Choinka w doniczce jest tańsza od tej sztucznej, jednak trzeba liczyć się z tym, że takie świeże drzewko kupujemy, co roku.

drzewa iglaste

fot. drzewa iglaste

Żywemu drzewku należy zapewnić odpowiednie warunki tak by mogło zdobić domowe wnętrze jak najdłużej. Przede wszystkim pomieszczenie, w którym będzie stało powinno mieć temperaturę ok 20 stopni C. Należy je też usytuować z dala od urządzeń grzewczych. Żywa choinka powinna być regularnie podlewana wodą. Ziemia w donicy powinna być stale wilgotna.

Jeżeli drzewko dobrze zniesie okres świąteczny, a bryła korzeniowa zachowa dobrąkondycję, po świętach możemy je przesadzić do ogrodu. Taką decyzję należy podjąć wcześniej, ponieważ iglak w mieszkaniu może stać do 10 dni. Dłuższy pobyt może spowodować rozpoczęcie procesu wzrostu, co uniemożliwia wyniesienie go na zewnątrz. Jeżeli tak się stanie, drzewko należy przechować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu.
Jeżeli nasze drzewko nie rozpoczęło procesu wegetacji, po świętach śmiało możemy wystawić je na zewnątrz, uprzednio zabezpieczając osłoną z włókniny. Miejsce powinno być zaciszne, półcieniste i osłonięte od wiatrów.

choinka

fot. choinka

Jeżeli zakupimy drzewko cięte, należy je wsadzić do specjalnego stojaka z pojemnikiem na wodę. Przed wstawieniem do stojaka, należy obciąć około 2-3 cm pnia. Następnie zahartować go, wstawiając drzewko do wiaderka z ciepłą wodą. Dzięki temu nasz zielony iglak będzie lepiej wchłaniał wodę. Jeżeli nasza choinka jest rozłożysta lub wysoka, stojak na choinkę można dodatkowo obciążyć np. kamieniami. W ten sposób drzewko będzie stabilniejsze.

Kolorowa choinka może być obiektem zainteresowania najmłodszych domowników. Powinniśmy zwracać uwagę na dzieci i nie pozwolić do szarpania za gałązki czy ozdoby. Możemy także drzewko zabezpieczyć np, przywiązując je do ciężkiego mebla stojącego obok. Warto także pamiętać o tym by stawiać je z dala od szafek i kanap, które ułatwiają wspinanie się na świąteczne drzewko.

Nie ważne czy wybierzemy choinkę sztuczną czy prawdziwą. Pięknie ozdobiona bombkami i światełkami z pewnością wprawi wszystkich domowników w świąteczny i wyjątkowy nastrój.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)