Ciekawe, dziwne domy – poznaj najbardziej nietypowe domy w Polsce i na świecie

Nietypowe domy Pieta Blooma

Wygląd oraz wielkość budowli zwykle podyktowana jest nie tylko kształtem czy rozmiarem działki budowlanej, ale także gustami i pomysłowością inwestorów. Tego ostatniego z pewnością nie zabrakło osobom, które zaprojektowały nietypowe domy opisane w naszym zestawieniu.

Nietypowe domy świata

Ciekawe domy o fantazyjnych kształtach powstają dosłownie na całym świecie. Co więcej, niejednokrotnie stają się powszechnie rozpoznawanymi symbolami danego regionu i atrakcjami turystycznymi przyciągającymi tysiące turystów. Nietypowe domy lub inne konstrukcje architektoniczne postrzega się często w takim przypadku jako dzieła sztuki architektonicznej, mające służyć przekazaniu konkretnej idei.

Mieszkanie w sześcianie, czyli ciekawe domy Pieta Bloma

Nietypowe domy-sześciany Pieta Bloma tworzą osiedle składające się z 38 małych pudełek, które pod kątem 45 stopni osadzono na prostokątnych pylonach i dwóch super sześcianach połączonych ze sobą. Każde wnętrze ma po 100 m, z czego ¼ powierzchni przez wzgląd na konstrukcję pozostaje niewykorzystana. Te dziwne domy mieszczą się w Rotterdamie (Holandia) i co ciekawe wszystkie są zamieszkane. Nie przeszkadza im to jednak pozostawać atrakcją turystyczną na skalę światową.

Zielona Cytadela Friedensreicha Hundertwassera w Magdebudgu

Ten wbrew nazwie różowy kompleks to prawdopodobnie ostatnie dzieło Hundertwassera, zwane też oazą dla ludzkości i dla natury w morzu racjonalnych blokowisk. Inspiracją, dzięki której powstały te nietypowe domy, miały być mało atrakcyjne, szablonowe, szare bryły. Twórca uważał linię prostą za „niemoralną” i unikał wykorzystywania jej w swoich projektach.

Ciekawe domy - zielona Cytadela w Magdenburgu

fot. Ciekawe domy – zielona Cytadela w Magdenburgu

(Nie)ruchomość na sześciu nogach

Walking house kroczy na sześciu nogach z prędkością 60m/h. Dom ma 3,5 m wysokości, 3,5 m szerokości i 3,72 m długości. Całe jego wnętrze stanowi właściwie jedno pomieszczenie łączące funkcje sypialni, pokoju dziennego, kuchni, a nawet toalety. Ta niesamowita konstrukcja to dzieło twórców duńskich i amerykańskich. Ma ono stanowić futurystyczne zaprzeczenie pojęcia nieruchomości.

ziwne domy - chodzący dom

fot. Dziwne domy – chodzący dom

Krzywy Domek w Sopocie

Bardzo nietypowe domy znaleźć można także w Polsce. Krzywy Domek, inspirowany rysunkami Jana Szancera i Pera Dahlberga, to nowa wizytówka i atrakcja architektoniczna Sopotu, każdego dnia odwiedzana przez wielu turystów. Wewnątrz tej fantazyjnej budowli swoje lokale mają między innymi kawiarnie, restauracje czy księgarnie. W konkursie Village of Joy Krzywy Domek zyskał tytuł najdziwniejszego domu świata, wyprzedzając tym samym inne popularne ciekawe domy oraz budowle takie jak hiszpańskie The Torre Galatea Figueres czy muzeum Guggenheim w Bilbao.

Zobacz: AutoCAD 2011
Krzywy domek w Sopocie

fot. Krzywy domek w Sopocie

Do góry nogami

Ten niezwykle zaskakujący dom postawiony na dachu to bez wątpienia największa atrakcja kaszubskiego skansenu. Aranżacja wnętrza, utrzymana w wiejskim stylu wisi turystom nad głowami. Odwiedzając go, szalejący błędnik można uspokoić, łapiąc liny umocowane wzdłuż kierunku zwiedzania. Mimo to turyści opuszczają go zwykle dość chwiejnym krokiem.

Domek do góry nogami - Kaszuby

fot. Domek do góry nogami – Kaszuby

Nietypowe domy na wodzie

Sferyczne „łodzie” mieszkalne, które można zacumować w wodzie, to także pomysł polskiego architekta, Marcina Panpucha. Te niezwykle dziwne domy mają stanowić odpowiedź na niedobory mieszkań oraz brak stabilnych gruntów pod ich budowę. Pomysł został zaprezentowany na wystawie nowoczesnego budownictwa „Futur House” w Londynie. Każdy ze sferycznych domów podzielić można na trzy kondygnacje, które łączy rdzeń komunikacyjny. Co więcej, budynek ma czerpać energię ze słońca za pośrednictwem ogniw słonecznych.

Dom w kształcie buta we Włoszech

Jednym przypomina kryptę, niektórym grobowiec, a jeszcze innym but. Projekt Antonio Cardillo ma jednak głębsze przesłanie. To minimalistyczna koncepcja, pozbawiona zbędnych elementów, której największą ozdobą jest światło wpadające swobodnie do wnętrza.

Dziwne domy w Europie - dom w kształcie buta we Włoszech

fot. Dziwne domy w Europie – dom w kształcie buta we Włoszech

Japoński dom-piramida

Dom-piramida (Primitive Living) wykonany z betonu oraz szkła, stoi na przedmieściach Saijo w Japonii i należy do osiedla domków jednorodzinnych. Ta monolityczna bryła o funkcji mieszkalnej to pomysł japońskiej pracowni architektonicznej Suppose Design Office. Wzorem dla nowoczesnego projektu była Tateana Jukyo, czyli tradycyjna chata na planie koła lub czworoboku o zaokrąglonych narożnikach, zanurzona częściowo w ziemi. W pierwotnej koncepcji jedynym źródłem światła dziennego miał tu być świetlik na czubku piramidy. Ostatecznie jednak na życzenie klientów powstało przeszklenie wokół kondygnacji wypoczynkowej.

Niezwykłe domy energooszczędne w kształcie kuli, a może igloo?

Dom rodziny Lipińskich we Wrocławiu to najbardziej znany Polski dom w kształcie igloo. Architekt Witold Lipiński, wykładowca na Politechnice Wrocławskiej, rozpoczął jego budowę w 1961 roku. Realizacja stała się w tamtych czasach lokalną atrakcją. Mieszkańcy wciąż wspominają turystów fotografujących się na jego tle.

Niemałe zainteresowanie budzą także niezwykle dziwne domy w kształcie kuli. Co ciekawe, mają najmniejszy stosunek powierzchni do objętości ze wszystkich innych konstrukcji. Koncepcja okrągłych budowli wydawałaby się więc idealna, gdyby nie problemy z jej aranżacją. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu pozostajemy wciąż raczej przy tradycyjnym sześcianie.

Niezwykłe domy rodem z przyszłości – futurystyczne wizje czy zwykłe atrakcje turystyczne?

W ostatnich latach wieść o tym, że powstały nowe niezwykłe domy coraz częściej dociera do nas z mediów. Co więcej, spora część tych budowli ma być nie tylko atrakcją przyciągającą do danego regionu tłumy turystów, ale przede wszystkim pełnić funkcje mieszkalne. Nowoczesne technologie pozwalają coraz niższym kosztem stworzyć naprawdę niesamowite, przyciągające wzrok, futurystyczne bryły, funkcjonalne w każdym calu. Najnowsze trendy architektoniczne łączą w sobie praktyczny minimalizm i maksymalne wykorzystanie przestrzeni z zastosowaniem rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego. Kierunek ten zdaje się doskonale wpisywać w potrzeby przedmieść największych, gęsto zaludnionych, wysokorozwiniętych, metropolii świata.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)