Ciekawe rozwiązania aranżacyjne małej przestrzeni

szafa

fot. szafa

Według analityków rynku nieruchomości Polacy najczęściej kupują niewielkie mieszkania. Wybór ten często jest podyktowany nie tylko warunkami kredytowymi, ale także ekonomią wyposażenia mieszkań o niewielkim metrażu. Firma Komandor podpowiada ciekawe rozwiązania aranżacyjne niedużych przestrzeni.

Drzwi z pomysłem
Bez względu na to czy mieszkamy w kawalerce czy w niewielkim dwu- lub trzypokojowym mieszkaniu, należy pamiętać o jednej zasadzie – przestrzeń warto wykorzystać maksymalnie – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co to oznacza? Liczy się każdy centymetr domowego wnętrza. Niezwykle funkcjonalne są zabudowy na wymiar od podłogi do sufitu. Dotyczy to zarówno szaf wnękowych, jak i regałów czy półek. Wybierając szafę, warto zdecydować się na taką, która posiada drzwi przesuwne, ponieważ w przeciwieństwie do drzwi uchylnych, nie potrzebują one miejsca na zamykanie i otwieranie. Tak zaoszczędzoną przestrzeń, można wykorzystać na przykład stawiając na ścianie regał lub komodę, czy w przedpokoju wieszając lustro lub montując wieszak na odzież wierzchnią. Drzwi przesuwne znakomicie sprawdzają się w wąskich przejściach, korytarzach i zabudowach wnęk. Można je także zamontować w pomieszczeniach ze skośnym sufitem.

przedpokój

fot. przedpokój

Dobrze zaprojektowana szafa nie tylko wykorzysta każdy wolny centymetr niewielkiego pomieszczenia, ale także przy użyciu odpowiedniego wypełnienia w drzwiach, możemy je powiększyć. Pomieszczenie będzie bardziej przestronne dzięki zastąpieniu firanek i zasłon roletami w jasnych odcieniach. Warto pomyśleć także o dodatkowym oświetleniu. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na lampy stojące, warto wykorzystać np. kinkiety lub LED-y.

Ciekawym pomysłem jest skierowanie światła na sufit, co powoduje, że wnętrze wydaje się wyższe. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w szafie odrębnego oświetlenia, które ułatwi korzystanie z mebla i pozwoli w szybki sposób odnaleźć potrzebne rzeczy bez konieczności zapalania światła górnego w pokoju.

Złóż jak harmonijkę i przesuń
Do aranżacji niewielkich pomieszczeń w mieszkaniu, projektanci firmy Komandor polecają szafy wnękowe z systemem drzwi składanych lub składano-przesuwnych. Dzięki temu uzyskamy większy u bardziej swobodny dostęp do wnętrza szafy i wszystkich zakamarków. Przy zastosowaniu drzwi łamanych łatwiej także zaplanować układ szuflad oraz koszy. Dzięki niemu niezależnie od ilości posiadanych w szafie przedmiotów, bez problemu będziemy mogli utrzymać porządek. Drzwi składane można także zamontować w łazience, tak by ukryć np. pralkę i kosz na bieliznę.

Przeczytaj również: Idealna harmonia w łazience

Dziel i rządź

Drzwi podwieszane

fot. Drzwi podwieszane

W kawalerce, która przeważnie posiada jeden pokój i osobną kuchnię lub kuchnię połączoną z salonem, w prosty sposób można wydzielić osobne pomieszczenie, bez przeprowadzania generalnego remontu. Idealnym sposobem są drzwi podwieszane, które oddzielą np. kuchnię od salonu. Takimi drzwiami można także zasłonić wnęki użytkowe np. regały czy schowki. Podwieszane drzwi tylko do sufity umożliwią swobodny dostęp do środka zabudowy. Nie stracimy także wrażenia przestrzeni – brak progów sprawi, że przejście z jednej strefy do drugiej jest prawie niewyczuwalne.

Szafy wyposażone w systemy drzwi przesuwnych lub składano-przesuwnych oraz systemy drzwi podwieszanych dzielące pomieszczenia to nie tylko sprytny sposób na funkcjonalne zagospodarowanie małej przestrzeni, ale także – dzięki wysokiej jakości produktom marki Komandor – inwestycja na długie lata.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)