Ciemny kolor we wnętrzu: czarny

półki

fot. półki

Kolor czarny, tak jak biały pasuje do każdej kompozycji kolorystycznej. To najciemniejsza barwa, która nie występuje w naturze. Jej dostojny i mroczny charakter jest trudny do aranżacji. Czerń zawsze wybija się na pierwszy plan, w każdym zestawieniu kolorystycznym.

Umiejętne zastosowanie czarnej barwy, w odpowiedniej dawce, pozwala stworzyć aranżacje o niesamowitym charakterze. Podstawowe zasady użycia ciemnych kolorów warunkują: kubatura aranżowanej przestrzeni i rozkład światła we wnętrzu. Należy unikać ciemnych kreacji w pomieszczeniach małych i wąskich, a także na zacienionych płaszczyznach. Tym samym nie należy malować na czarno ścian w których osadzone są okna. Sprawią wrażenie przytłaczających i smutnych powierzchni, których nie ożywi nawet sztuczne oświetlenie.

Kolor czarny w salonie

salon

fot. salon

Czerń połączona z bielą to trend, który na nowo zyskał popularność w nowoczesnych aranżacjach stylizowanych klasycznie. Wystrój glamour z kryształowymi żyrandolami, dekoracyjnymi dodatkami, umeblowany w ozdobne fotel i szezlongi, z dodatkami złota lub srebra króluje w nowoczesnych salonach. Charakterystyczny dla glamour przepych doskonale pasuje do dostojnej natury czerni.
Ciekawie prezentuje się także połączenie czerni z żywymi lub jaskrawymi barwami. Kompozycja musi być dobrze obmyślona. To prowokujące zestawienia, które wymagają zachowania umiaru dla osiągnięcia odpowiedniego efektu.
Jeśli nie masz odwagi malować ścian na czarno może warto postawić na czarne umeblowanie lub posadzkę? Powierzchnie stanowiące tło, można wytapetować lub pomalować w kontrastującym kolorze.

Kolor czarny w kuchni

kuchnia

fot. kuchnia

Salony meblarskie oferują w sprzedaży modne zestawy czarnych mebli kuchennych. Fronty szafek wykończone aksamitną, błyszczącą czernią doskonale nadają się do nowoczesnych kuchni. Zestaw ciemnych mebli łatwo ożywić kolorowym wykończeniem ścianki, między blatem roboczym a szafkami wiszącymi. Producenci tapet i fototapet sprzedają gotowe wzory w rolkach o uniwersalnej szerokości. Wystarczy wymierzyć i przykleić. Fototapety i tapety do kuchni są przygotowane na specjalnych materiałach, które można zmywać z tłuszczu i brudu przy pomocy gąbki i łagodnego detergentu.

Kolor czarny w łazience
Łazienka w czerni, lub czerni i bieli to bardzo klasyczna aranżacja. Do podstawowego zestawienia pasuje każdy inny kolor dopełniający i każdy styl oświetlenia i wyposażenia sanitarnego. Urządzając łazienkę w kolorach :czarnym i białym mamy pewność, że nigdy nie wyjdzie z mody.

łazienka

fot. łazienka

Czytaj też:
Palety kolorów
Ciemny kolor we wnętrzu: brązowy
Ciemny kolor we wnętrzu: fioletowy

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)