Co to jest profil okna?

Profil TK 71z listwą przyszybowową standardową

fot. Profil TK 71z listwą przyszybowową standardową

Podejmując decyzję o wymianie okien, pragniemy, aby były one ciepłe, ciche, funkcjonalne i estetyczne. O tym, czy nasze oczekiwania będą spełnione, decydują w dużej mierze komponenty, z których skonstruowane są okna. Dlatego warto wiedzieć, na które elementy zwrócić szczególną uwagę.

Najważniejszym komponentem okna jest profil. Jest to nic innego jak konstrukcja okna, która trzyma szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy, listw przyszybowych czy profili łączących. Najczęściej nazwę tą stosuje się w przypadku okien wykonanych z PVC. Profile okienne mają duży wpływ na właściwości termoizolacyjne okna, zabezpieczają przed nieproszonymi gośćmi oraz spełniają walory estetyczne.

Profile wykonywany jest z wysokoudarowego PVC. Nadanie odpowiednich właściwości temu tworzywu wymaga zastosowania odpowiednich domieszek, które stanowią niewielki ułamek w składzie tworzywa.

Profile okienne różnią się od siebie różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, rodzajami wzmocnień, położeniem uszczelek, rozwiązań wentylacyjnych oraz ilością komór. Obecnie najbardziej popularne są okna pięcio- i sześciokomorowe, które z powodzeniem zastąpiły stosowane jeszcze do niedawna okna z trzema komorami.

Przed wyborem okna warto także wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje profili – okrągłe oraz proste. Te drugie od okrągłych różnią się przede wszystkim estetyką. Są przede wszystkim bardziej tradycyjne w wyglądzie. Z kolei okrągłe profile okienne można zauważyć najczęściej w budynkach o bardziej niekonwencjonalnym wyglądzie.

Zobacz również: Pierwsze prace na budowie

Oprócz ważnych parametrów technicznych, warto zwrócić uwagę na wygląd okna. Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt różnych odcieni profili okiennych. W ostatnim czasie dość dużą popularnością cieszą się te, których okleina przypomina wyglądem drewno. Dobierając odcień profilu, warto zwrócić także uwagę na komponowanie się okna z elewacją domu, kolorem drzwi wejściowych oraz dachu. Jeżeli zdecydujemy się na okna w kolorze, warto wybrać te z profilem 6- komorowym. Promienie słoneczne przyciągane przez kolor, rozgrzewają tworzywo a usztywnienia oraz szeroka rama zapobiega odkształceniu się profili.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)