Co trzeba wiedzieć zanim kupimy działkę budowlaną?

budowa domu

fot. budowa domu

Zakup działki pod budowę naszego domu to bardzo poważna decyzja. Aby jej nie żałować warto podjąć pewne działania administracyjne, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek w trakcie inwestycji.

Pierwszą sprawą jest ustalenie kto jest prawnym właścicielem działki budowlanej i czy nie jest ona zadłużona lub obciążona innymi zobowiązaniami. Takie informacje znajdują się w księdze wieczystej, dostępnej w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Następnie czeka nas wizyta w wydziale architektury gminy lub miasta. Tutaj dowiemy się czy na pewno na wybranej przez nas działce można zbudować dom oraz czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące zabudowy. Kolejna rzecz, którą warto sprawdzić to dystrybucja mediów. Lokalne przedsiębiorstwa zajmujące się ich rozporządzaniem powinny udzielić nam niezbędnych informacji o możliwości i kosztach przydziału gazu czy energii elektrycznej. Czy to już wszystko? Otóż nie…- Aby mieć pewność, że nic nie zaskoczy nas negatywnie, powinniśmy jeszcze zlecić badanie firmie geodezyjnej – mówi Andrzej Nowicki z gdańskiej firmy budowlanej Eko-Dom. – Pozwoli to dowiedzieć się jaki jest rodzaj gruntu na wybranym przez nas terenie, a także jaki jest poziom wód gruntowych, co ma kluczowe znaczenie przy podjęciu decyzji o ewentualnym podpiwniczeniu domu – dodaje A. Nowicki.

Dom budowany na lata…
Warto również sprawdzić czy nasza wymarzona działka nie podlega specjalnym ograniczeniom budowlanym ze względu na regulacje dotyczące ochrony przyrody. Około 20% terenu naszego kraju zaliczono do tzw. obszaru NATURA 2000, chroniącego siedliska tych gatunków zwierząt i roślin, które są szczególnie istotne dla równowagi całego ekosystemu. Jak widać, ilość formalności może być przytłaczająca, ale tylko w ten sposób mamy pewność, że niczego nie przeoczymy, a dom będzie nas cieszył przez długie lata. Jeżeli jednak obawiamy się, że coś mogłoby nam umknąć, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego inwestora zastępczego. Szybko i efektywnie wesprze nas w każdym momencie budowy domu. – Naszym klientom oferujemy pomoc już na etapie wyboru działki – zapewnia Marek Wełeszczuk z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się kompleksowym inwestorstwem zastępczym. –Przekazując budowę w nasze ręce klienci zyskują komfort i bezpieczeństwo, gdyż inwestycja jest nadzorowana przez specjalistów z branży – podkreśla. Dzięki temu nasz dom na pewno stanie na pewnym gruncie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)