Co warto wiedzieć o wykańczaniu wnętrz?

malowanie

fot. malowanie

Każdy, kto kupił mieszkanie na rynku pierwotnym musi zdecydować, czy podjąć się aranżacji wnętrz na własną rękę, czy też skorzystać z profesjonalnych usług projektanta? Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Zakup i wykończenie mieszkania to olbrzymie przedsięwzięcie finansowe, dlatego wiele osób stara się samodzielnie podołać temu drugiemu. Nie wszyscy jednak dysponują odpowiednią wiedzą w zakresie projektowania i realizacji poszczególnych robót budowlanych. Samodzielne nadzorowanie pracy ekipy, podejmowanie decyzji o wyborze materiałów budowlanych i technologii wykonawczej to nie zadania dla nowicjuszy. Ostatecznie może się okazać, że wykańczanie mieszkania na własną rękę, z poprawkami i likwidacją ewentualnych awarii, stanie się droższe od usług architekta wnętrz i zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej. Dotyczy to w szczególności aranżacji łazienki i kuchni.

salon

Przeczytaj również: Minimalistyczny salon

fot. salon

Zatrudnienie architekta wnętrz wiąże się z wieloma korzyściami. Większość biur projektowych oferuje kompleksowe usługi. Oprócz wykonania indywidualnego projektu, w skład usług wliczony jest także kosztorys prac wykończeniowych i elementów wyposażenia, fotorealistyczne wizualizacje 3d wnętrza, a także nadzór nad wykonawstwem.

Wiele osób sądzi, że usługi architekta wnętrz są bardzo drogie a realizacja profesjonalnego projektu nie zmieści się w zakładanym budżecie. To mit. Podczas pierwszego spotkania z projektantem omawiane są sprawy organizacyjne, w tym orientacyjną wysokość budżetu na całość działań związanych z aranżacją wnętrz. Dopiero po uzgodnieniu budżetu ustala się preferencje inwestora wobec przyszłego wyglądu mieszkania.

salon

Zobacz również: Gabinet na poddaszu

fot. salon

Oprócz zatrudnienia architekta wnętrz, do realizacji projektu warto wynająć profesjonalną ekipę budowlaną, która kompleksowo wykona wszystkie prace. Dodatkową korzyścią, która z tego wynika jest oszczędność na podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. W przypadku usługi świadczonej przez ekipę wynosi on bowiem 8%.

Na czym polega wykańczanie pod klucz?
Wielu deweloperów oferuje nabywcom za dodatkową opłatą opcję wykończenia mieszkania lub domu "pod klucz". Na czym to polega? Deweloperzy podpisują umowy z architektami wnętrz i ekipą wykonawczą, które przygotują ofertę wykończeniową lokali mieszkalnych w kilku wariantach. Inwestor może wybrać jedną z gotowych opcji.

salon

fot. salon

W zakres prac wykonawczych zalicza się m.in. malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek zamków, a także układanie płytek ceramicznych i drewnianych podłóg. Różne standardy pakietów aranżacji proponowanych w ofertach pod klucz wiążą się z zastosowaniem materiałów budowlanych i wykończeniowych z różnych półek, stąd zróżnicowanie cenowe dopłat do poszczególnych wariantów.
Warto wiedzieć, że koszt realizacji pod klucz jest znacznie tańszy od kosztu wykończenia wnętrz we własnym zakresie. Przeważnie jest to stawka, w zależności od standardu, 600,00 – 1500,00 PLN za metr kwadratowy.

salon

fot. salon

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o opcji wykończenia mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość budżetu przeznaczonego na ten cel. Wykończenie mieszkania pod klucz w jednej z opcji przygotowanych przez dewelopera z pewnością nie usatysfakcjonuje osób ceniących sobie niepowtarzalne i designerskie rozwiązania. Chcąc mieszkać we wnętrzach modnych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb najlepiej jest zainwestować w usługi profesjonalistów. Mało kogo stać na kupno mieszkania i kompleksowe urządzenie czterech kątów, dlatego też warto rozważyć aranżację na raty, po jednym lub dwóch pomieszczeniach i zacząć od najważniejszych, czyli kuchni i łazienki.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)