Co warto wiedzieć o wykańczaniu wnętrz?

malowanie

fot. malowanie

Każdy, kto kupił mieszkanie na rynku pierwotnym musi zdecydować, czy podjąć się aranżacji wnętrz na własną rękę, czy też skorzystać z profesjonalnych usług projektanta? Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Zakup i wykończenie mieszkania to olbrzymie przedsięwzięcie finansowe, dlatego wiele osób stara się samodzielnie podołać temu drugiemu. Nie wszyscy jednak dysponują odpowiednią wiedzą w zakresie projektowania i realizacji poszczególnych robót budowlanych. Samodzielne nadzorowanie pracy ekipy, podejmowanie decyzji o wyborze materiałów budowlanych i technologii wykonawczej to nie zadania dla nowicjuszy. Ostatecznie może się okazać, że wykańczanie mieszkania na własną rękę, z poprawkami i likwidacją ewentualnych awarii, stanie się droższe od usług architekta wnętrz i zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej. Dotyczy to w szczególności aranżacji łazienki i kuchni.

salon

fot. salon

Zatrudnienie architekta wnętrz wiąże się z wieloma korzyściami. Większość biur projektowych oferuje kompleksowe usługi. Oprócz wykonania indywidualnego projektu, w skład usług wliczony jest także kosztorys prac wykończeniowych i elementów wyposażenia, fotorealistyczne wizualizacje 3d wnętrza, a także nadzór nad wykonawstwem.

Wiele osób sądzi, że usługi architekta wnętrz są bardzo drogie a realizacja profesjonalnego projektu nie zmieści się w zakładanym budżecie. To mit. Podczas pierwszego spotkania z projektantem omawiane są sprawy organizacyjne, w tym orientacyjną wysokość budżetu na całość działań związanych z aranżacją wnętrz. Dopiero po uzgodnieniu budżetu ustala się preferencje inwestora wobec przyszłego wyglądu mieszkania.

Oprócz zatrudnienia architekta wnętrz, do realizacji projektu warto wynająć profesjonalną ekipę budowlaną, która kompleksowo wykona wszystkie prace. Dodatkową korzyścią, która z tego wynika jest oszczędność na podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. W przypadku usługi świadczonej przez ekipę wynosi on bowiem 8%.

Na czym polega wykańczanie pod klucz?
Wielu deweloperów oferuje nabywcom za dodatkową opłatą opcję wykończenia mieszkania lub domu "pod klucz". Na czym to polega? Deweloperzy podpisują umowy z architektami wnętrz i ekipą wykonawczą, które przygotują ofertę wykończeniową lokali mieszkalnych w kilku wariantach. Inwestor może wybrać jedną z gotowych opcji.

salon

fot. salon

W zakres prac wykonawczych zalicza się m.in. malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek zamków, a także układanie płytek ceramicznych i drewnianych podłóg. Różne standardy pakietów aranżacji proponowanych w ofertach pod klucz wiążą się z zastosowaniem materiałów budowlanych i wykończeniowych z różnych półek, stąd zróżnicowanie cenowe dopłat do poszczególnych wariantów.
Warto wiedzieć, że koszt realizacji pod klucz jest znacznie tańszy od kosztu wykończenia wnętrz we własnym zakresie. Przeważnie jest to stawka, w zależności od standardu, 600,00 – 1500,00 PLN za metr kwadratowy.

salon

fot. salon

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o opcji wykończenia mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość budżetu przeznaczonego na ten cel. Wykończenie mieszkania pod klucz w jednej z opcji przygotowanych przez dewelopera z pewnością nie usatysfakcjonuje osób ceniących sobie niepowtarzalne i designerskie rozwiązania. Chcąc mieszkać we wnętrzach modnych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb najlepiej jest zainwestować w usługi profesjonalistów. Mało kogo stać na kupno mieszkania i kompleksowe urządzenie czterech kątów, dlatego też warto rozważyć aranżację na raty, po jednym lub dwóch pomieszczeniach i zacząć od najważniejszych, czyli kuchni i łazienki.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)