Czy duże skrzydła okienne wymagają specjalnych okuć?

Winkhaus

fot. Winkhaus

Z wielkością okien wiąże się ich waga. Duże balkonowe okno może ważyć nawet do 200 kg. Dlatego konieczne jest montowanie w takich skrzydłach okuć o innych parametrach technicznych, niż te typowe dla zwykłych okien.

Do okien o powierzchni do 3 m2, ważących do 150 kg firma Winkhaus proponuje specjalne okucie activPilot Select. To okucie uchylno-rozwierane na tyle dyskretnie ukryte między skrzydłem a ramą okna, że jest niewidoczne przy zamkniętym oknie. Oprócz walorów estetycznych okucie ma wyjątkowe parametry techniczne. Ze względu na brak styku okucia z wnętrzem pomieszczenia okno w nie wyposażone jest bardziej energooszczędne. Okucie ma budowę modułową i jest podzielone na dwie klasy wagowe. Wersja standardowa jest przystosowana do okien o maksymalnym ciężarze skrzydła 100 kg. Natomiast wersja z dwoma dodatkowymi elementami zwiększającymi nośność okucia: szyną zawiasu skrzydła i adapterem, jest przeznaczona do skrzydeł o ciężarze do 150 kg. Okucie activPilot Select można montować w oknach wykonanych z PCW, drewna i aluminium.

Do jeszcze większych drzwi balkonowych jest przeznaczony specjalny system okuciowy activPilot Giant firmy Winkhaus o nośności do 200 kg. Okno może mieć wysokość do 3 metrów i szerokość do 1,6 metra. Wbudowana funkcja amortyzatora uchyłu zapewnia komfort użytkowania nawet bardzo dużych skrzydeł balkonowych. System ten może być stosowany do stolarki z PCW (maksymalny ciężar skrzydła 180 kg), drewna i aluminium.

Winkhaus

fot. Winkhaus

Konstrukcje przesuwne stosowane do bardzo dużych przeszkleń także wymagają bardzo wytrzymałych okuć. Model duoPort PAS Winkhaus można stosować do skrzydeł o maksymalnym ciężarze 200 kg, szerokości 2 metrów i wysokości do 2,7 metra. To jedno z najnowszych tego typu rozwiązań – uchył zastąpiono funkcją energooszczędnego, bezpiecznego wietrzenia. Dzięki specjalnej konstrukcji zaczepów ramowych okucie umożliwia uzyskanie ok. 6-milimetrowej szczeliny wietrzącej na całym obwodzie przy zachowaniu wysokiej odporności na włamanie. Funkcja ta służy do bezpiecznego wietrzenia pomieszczeń, a także pozwala uniknąć niepotrzebnych strat energii. Dodatkowo chroni przed insektami, hałasem z zewnątrz oraz przeciągami.
Zobacz więcej www.winkhaus.com/

[REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)