Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina

fot. rodzina

Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw. z rynku pierwotnego. Poza mniejszym kredytem do spłacenia niższe mają być także odsetki. Jakie warunki będzie musiał spełnić lokal i przyszli beneficjenci?

Praca nad programem trwa od kilku miesięcy, jednak już teraz wiadomo, że dopłata obejmie maksymalnie 50 m kw. mieszkania. Podczas konferencji minister Sławomir Nowak zapewnił, że na wsparcie może liczyć rodzina, w której młodszy z małżonków nie przekroczy 35 roku życia. Program ma objąć również singli, którzy mogą otrzymać 10% jednorazowej dopłaty liczonej według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie.

Nowy program ma dodatkowo zawierać tzw. komponent prorodzinny. O ile rodzina bezdzietna może liczyć na dofinansowanie 10-15%, tak małżeństwa posiadające dzieci mogą uzyskać dopłatę wyższą o 5% i uzyskać jeszcze dodatkowe 5%, jeśli w ciągu pierwszych 5 lat od kupna mieszkania na świat przyjdzie kolejne dziecko.

Według wstępnych planów program Mieszkanie dla Młodych miałby wejść w życie w połowie 2013 roku lub na początku 2014 r. Koszt początkowy wyniósłby wstępnie 600-700 mln zł rocznie, a docelowo osiągnąłby granicę 1 mld. Pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia rząd chce uzyskać z likwidacji zwrotu podatku VAT za remonty.

Mieszkanie dla Młodych wypada dość blado w porównaniu z programem Rodzina na Swoim, który przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu finansuje blisko połowę odsetek od kredytu, co odpowiada nawet 1/4 wartości nabywanej nieruchomości. Ponadto, w świetle burzliwego końca obecnego programu pomocowego dla młodych małżeństw, samotnych matek i singli, nie ma pewności, czy projekt Mieszkanie dla Młodych w ogóle wejdzie w życie.

Czytaj też:
Mieszkanie dla młodych tylko z rynku pierwotnego
Mieszkanie dla Młodych

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)