Czy opłaca się inwestować w lokale użytkowe?

Lokalami użytkowymi zainteresowani są przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy poszukują miejsca na rozwój swojego biznesu. Zdecydowanie częściej poszukują oni pomieszczeń na wynajem niż do zakupu na własność. Pozostałymi zainteresowanymi tym rodzajem nieruchomości są osoby, które chcą zarobić na ich wynajmie. Czy to się opłaca?

Jak najbardziej się opłaca. Bywa, ze stopy zwrotu osiągają dwukrotność tego co można osiągnąć wynajmując lokal mieszkalny. Oprócz tego wiele dodatkowych czynników przemawia za sensownością tego pomysłu.

lokale użytkowe

fot. lokale użytkowe

Zainteresowanie owym segmentem nieruchomości rośnie w ostatnich latach. Wskazują na to analizy przeprowadzone przez analityków firmy Emmerson Realty. W 2011 r. niemal co piąty klient poszukiwał lokalu w celu zakupienia go na własność. W tym roku jest to już co czwarty klient. Lista ryzyk również jest długa, a część z nich niedoświadczone osoby mogą łatwo przeoczyć.
Możliwości inwestycyjnych jest coraz więcej. Na przełomie roku 2013 i 2014 ofertę inwestycji w lokale handlowe z gwarantowaną stopą zwrotu zaproponowała spółka Czerwona Torebka. Taki mechanizm znany był wcześniej z segmentu condohoteli. Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym nie brakuje ofert lokali usługowych. Nie łatwo jednak znaleźć wśród nich te najatrakcyjniejsze. Właściciele najlepiej wyeksponowanych lokali nie są zainteresowani ich sprzedażą, gdyż zysk z ich wynajmu jest dla nich satysfakcjonujący.

Skala inwestycji w lokale usługowe nigdy nie będzie tak duża jak w mieszkalne. Wiele osób nie ma doświadczenia z nimi związanych i nie rozumie zasad tam funkcjonujących. To wszystko sprawia, że część potencjalnych inwestorów boi się lokować w ten sposób swoje pieniądze.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)