Czy warto rozpoczynać budowę domu jesienią?

fundamenty

fot. fundamenty

Każdy inwestor z niecierpliwością wyczekuje terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Ogrom formalności, które należy dopełnić często nieubłaganie odwleka ten czas. Bywa, że kwestie administracyjne rozpoczęte na wiosnę mają swój finał dopiero na jesień. Kwestią sporną jest wówczas pora roku i pogoda, która nie koniecznie będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Czy warto rozpoczynać prace budowlane jesienią?

O tym kiedy najlepiej jest rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów odpowiada ekspert z firmy Baumit – Maciej Iwaniec.

Wiosna i jesień to najczęściej wybierane terminy rozpoczęcia budowy. Obie te pory roku mają swoje zalety, jak i wady, które wpływają na proces powstawania budynku. „Rozpoczęcie budowy domu wiosną, powoduje, że wykonawcy mają bardzo dużo czasu na przeprowadzenie robót ziemnych, wylewanie fundamentów, wznoszenie ścian, zadaszenie budynku oraz wstawianie stolarki otworowej. Perspektywa kilku miesięcy z pogodą sprzyjającą robotom budowlanym umożliwia zamknięcie stanu surowego i przejście do wykończenia wnętrza domu. Dzięki temu, nawet przed nadejściem zimy, można wprowadzać się do nowego domu. Wybudowanie domu podczas jednego sezonu budowlanego niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim jest to wyścig z czasem i wykonawcy chcąc jak najszybciej ukończyć prace nie dotrzymują wymaganych przerw technologicznych, które w przyszłości mogą wpływać na stan ścian i stropów nowo wybudowanego domu. Nieprzestrzeganie czasów wiązania betonu czy tynków, pomijanie przerw technologicznych, może powodować zawilgocenia przegród i tym samym skutkować w przyszłości zagrzybionymi ścianami. Należy także wspomnieć, że rozpoczęcie budowy domu wiosną i jej zakończenie wraz z nadejściem zimy powoduje, że inwestor przygotowany jest na zakup wszystkich materiałów i dobrze zaplanował dostarczanie na plac budowy poszczególnych partii niezbędnych produktów. Takie działanie wymaga dobrego planowania, opracowania kosztorysu budowy i płynnością finansową inwestora” – wyjaśnia Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Wielu inwestorów decyduje się na rozpoczęcie budowy domu jesienią. „Łagodniejsze zimy i dłuższa jesień powoduje, że coraz więcej osób podejmuje się realizacji projektu budowlanego właśnie w tym okresie. Utarło się też przekonanie, że jesienią można nieco taniej nabyć materiały budowlane, jak również podpisać umowę z wykonawcą na dobrych warunkach finansowych. Sprawna ekipa wykonawcza, przed pierwszymi mrozami zdoła wykonać fundamenty, a w przypadku sprzyjającej aury, stan surowy otwarty. Budowanie jesienią wiąże się jednak z odpowiednim zabezpieczeniem murów i stropów budynku. Należy odeskować otwory okienne, zabezpieczyć dach papą lub folią. Warto także zabezpieczyć stropy przed przemarzaniem matami ze słomy lub styropianem. Tego rodzaju ochrona pozwoli wiosną, bez obawy o jakość podłoża, wykonywać kolejne roboty. Mając tak zabezpieczony budynek, można spokojnie przeczekać zimę. Na tak wstępnym etapie prac nie ma też niebezpieczeństwa, że plac budowy zainteresuje złodziei poszukujących złomu lub cennych narzędzi. Podział prac budowlanych na dwa sezony pozwala dobrze zaplanować kolejne etapy realizacji projektu, jak również nie wiąże się z tak dużą inwestycją finansową. Ważnym aspektem wykonania fundamentów jesienią i kontynuowania robót budowlanych wiosną, jest stabilność gruntu, na którym budynek został wzniesiony” – podkreśla ekspert z firmy Baumit.

Przeczytaj również: Poddasze bez wilgoci i pleśni

Budowa domu wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami, ale także z dobrą organizacją pracy. Aby uniknąć nieoczekiwanych przestojów w pracach budowlanych i dodatkowych kosztów warto zatrudnić dobrego kierownika robót, który w imieniu inwestora poprowadzi budowę. Wymagany prawem inspektor nadzoru, opłacony przez inwestora i będący na budowie w trakcie najważniejszych prac takich jak: wylewanie fundamentów, stropu, wykonanie więźby, zagwarantuje trwałość budowli. Przedstawiciele firm takich jak Baumit, produkujących materiały wykończeniowe – tynki wylewki, gładzie, posadzki, itp. pomagają dobrać odpowiednie materiały na dane podłoże. Nadzór nad pracami oraz ich odbiór należy jednak do Kierownika i Inspektora nadzoru. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)