Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać – projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?

Koszty

Dom jednorodzinny

fot. Dom jednorodzinny

Gotowe projekty domów są z zasady o kilka tysięcy złotych tańsze niż projekty indywidualne. Jednak w przypadku wyboru „budynków z katalogu” musimy uwzględnić konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, które będą wiązały się z dostosowaniem projektu. Rozwiązania architektoniczne muszą bowiem odpowiadać nie tylko gustom i wymaganiom przyszłych mieszkańców, ale powinny także uwzględniać specyfikę działki, na której powstanie dom, rodzaj gruntu, wilgotność i warunki klimatyczne.

Projekty indywidualne od samego początku są kastomizowane, czyli adaptowane do charakterystyki działki budowlanej. Nie powinny nas zaskoczyć także dodatkowe wydatki – koszt projektu będzie znany już w momencie podpisywania umowy z biurem projektowym. Warto w tym celu sprawdzić przykładową ofertę, np. na stronie archipelag.pl.

Gotowość do realizacji projektu

Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że gotowy projekt daje możliwość natychmiastowego rozpoczęcia budowy. Według polskiego prawa budowlanego, projekty katalogowe nie stanowią dokumentacji projektowej dopóki nie zostaną dostosowane do specyfiki działki budowlanej, na której ma stanąć zaplanowany budynek. Co ważne, adaptacje muszą również zostać zaakceptowane przez upoważnionego architekta.

Projekt wnętrza domu

Przeczytaj również: Fuga jak malowana

fot. Projekt wnętrza domu

Projekt indywidualny od samego początku tworzy się z myślą o cechach konkretnej działki budowlanej. Po jego sporządzeniu można więc od razu wypełnić formularz, za pośrednictwem którego otrzymamy pozwolenie na budowę. Cena przygotowania projektu obejmuje sporządzenie dokumentacji projektowej, co może stanowić dodatkowy koszt w przypadku „domów z katalogu”.

Atrakcyjność projektu

Nie każdy potrafi sobie wyobrazić z najmniejszymi szczegółami, jak ma wyglądać jego wymarzone miejsce do życia, dlatego wiele osób decyduje się na dom z katalogu. Większość architektów jest natomiast przekonana, że gotowe projekty nie są ani eleganckie, ani oryginalne – w katalogach znajdziemy to, co już zostało zbudowane. Nie trafimy na rozwiązania, które nas zaskoczą.

Oczywiście, zawsze możemy czerpać inspirację z katalogów i połączyć je w idealny projekt, odpowiadający naszym potrzebom. Czasami rozmowa z doświadczonym projektantem wystarczy, aby otrzymać piękny i funkcjonalny budynek mieszkalny.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)