Czy warto zautomatyzować bramę garażową?

bramy garażowe

fot. bramy garażowe

Wydawać by się mogło, że każda brama garażowa powinna być automatyczna. Komfort oraz wygoda użytkowania to najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Spora grupa użytkowników jednak nie zdecydowałaby się na montaż automatyki w swoim garażu i co ciekawe, nie tylko z powodów finansowe. Prawdy i mity na temat zautomatyzowanego wejścia do garażu obnaża Michał Baranowicz – Dyrektor Zarządzający Normstahl Entrematic Polska.

Przed decyzją o zakupie automatyki garażowej często zastanawiamy się czy jest to rozwiązanie idealne do naszego garażu. „Użytkownicy obawiają się, że jeśli brama otwiera się automatycznie to nie będą mieć kontroli nad jej pracą. Najczęściej wymieniany problem to ten związany z noszeniem pilota w kieszeni lub torebce i możliwość otwarcia bramy przez przypadek. Warto jednak podkreślić, że problem ten rozwiązuje Normstahl Magic Door Control, który sygnalizuje pozycję bramy i w przypadku jej niedomknięcia pojawia się sygnał dźwiękowy lub też świetlny” – wyjaśnia Michał Baranowicz. Kontroler stanu bramy Magic Door Control wskazuje pozycję bramy: otwartą, zamkniętą, niedomkniętą lub otwartą tylko częściowo. W przypadku niezamknięcia się bramy z powodu zadziałania jednego z systemów zabezpieczeń, takich jak: przeciążenie, fotokomórka czy optyczna listwa kontaktowa, kontroler Magic Door Control firmy Normstahl uruchomi sygnał dźwiękowy informujący użytkownika o tym, że brama została zatrzymana z powodu pojawienia się na jej drodze przeszkody. Tego typu zabezpieczenie eliminuje również możliwość pozostawienia garażu otwartego na całą noc. Siedząc wygodnie w domu wystarczy spojrzeć na kontroler by sprawdzić, czy brama jest zamknięta, otwarta, a może w ruchu. To inteligentne urządzenie wielkości telefonu komórkowego zawsze ostrzega o niedomkniętym wejściu do garażu.

bramy garażowe

Przeczytaj również: Kruszywa dekoracyjne wokół domu

fot. bramy garażowe

Często dzieje się tak, że domownicy zamykając bramę czekają dłuższy czas do jej całkowitego zaryglowania. „Automatyka z serii Magic firmy Normstahl pracuje z prędkością 21 cm/s. Standardowe automaty dostępne na rynku pozwalają opadać bramie z prędkością na poziomie 12 – 14 cm/s. oznacza to, że rozwiązanie firmy Normstahl gwarantuje szybszą o ponad 50% pracę całej bramy” – dodaje ekspert z Normstahl Entrematic. Konstrukcja napędów Normstahl Magic bazuje na pasku zębatym, który jako przeniesienie napędu, porusza wszystkie rodzaje bram. Rozwiązanie to ogranicza tarcia i w efekcie brak utraty siły. Z kolei koło napędowe zostało wyposażone w łożysko, które zapewnia cichą i lekką pracę. Drugie kółko paska posiada łożysko, dzięki czemu minimalizuje tarcie w tym miejscu i maksymalizuje przeniesienie siły. Co więcej, konstrukcja szyny została zmieniona tak, aby napięcie paska mogło być regulowane po stronie główki napędu. „Co ciekawe, w zależności od potrzeb lub systemu bramy, napęd Magic może być zamontowany na kilka sposobów. W przypadku małej głębokości garażu, konstrukcji bramy lub warunków zabudowy, główkę napędu można obrócić o 90 st. lub nawet o 180 st. Rozwiązanie to umożliwia ustawienie automatyki tak, by nie zakłócała ona korzystania z garażu” – wyjaśnia Michał Baranowicz, ekspert z Normstahl Entrematic Polska.

Kwestią sporną w zautomatyzowanych bramach garażowych jest rodzaj stosowanych zabezpieczeń przed włamywaczem. „Panuje błędne przekonanie, że tylko mechaniczne zamki stanowią barierę dla nieproszonych gości. Bramy EURO z oferty firmy Normstahl posiadają solidne i mocne zabezpieczenie w klasie WK2 i to bez dodatkowego zamka. Oznacza to, że automatyka daje również możliwość ochrony przed złodziejami bez zbędnych kosztów ponoszonych na dodatkowe zabezpieczenie np. na alarm” – dodaje ekspert z firmy Normstahl Entrematic.

Zautomatyzowana brama garażowa jest synonimem wygody. Podjeżdżając do garażu wystarczy naciśnięcie jednego guzika, by bezpiecznie zaparkować auto. Często jednak zdarza się tak, że automat nie zadziała tak jak powinien i pozostawi bramę otwartą na całą noc. By tego typu sytuacje nie zdarzały się stale warto postawić na nowoczesne rozwiązanie firmy Normstahl, dające gwarancję poprawnego funkcjonowania. Napędy z serii Magic Firmy Normstahl w połączeniu z kontrolerem stanu bramy Magic Door Control sprawią, że każdej nocy można spać spokojnie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)