Czy zakup działki budowlanej wciąż się opłaca?

działka budowlana

fot. działka budowlana

Inwestycje w grunty budowlane nie przynoszą obecnie tak wysokich zysków, jakie można było osiągnąć przed kryzysem. Jednak przemyślany zakup działki budowlanej może zapewnić zadowalającą stopę zwrotu.

Teoretycznie największą stopę zwrotu z nieruchomości gruntowych można uzyskać nabywając grunt rolny, a następnie zmieniając jego przeznaczenie na grunt budowlany. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zmiana przeznaczenia gruntu to czasochłonny proces, który wymaga wiedzy i bardzo często pokaźnego wkładu finansowego. Taką strategię stosują przeważnie inwestorzy instytucjonalni, a inwestycje w działki o przeznaczeniu budowlanym podejmują częściej osoby prywatne.

Planując zakup działki budowlanej, z myślą o przyszłym zysku, najkorzystniej jest wziąć pod uwagę grunty usytuowane w promieniu 30 km od największych miast. Takie nieruchomości powinny z czasem zyskać na wartości. Wiąże się to między innymi z tendencją przesiedlania się osób w średnim wieku z mieszkań w centrum do domków jednorodzinnych na obrzeża miast.

Przeczytaj również: Nowy kolor blachodachówek

Ponadto ceny działek położonych na przedmieściach są zwykle niższe od gruntów zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta. Drugim bardzo ważnym aspektem jest założenie pewnej granicy bezwzględnej ceny, jaką możemy zapłacić za działkę. Jeśli będziemy chcieli ją sprzedać w przyszłości z zyskiem, kwota z marżą nie może zniechęcić potencjalnych nabywców. Zbyt wysoka cena może odstraszyć klientów nawet jeśli działka stanie się wyjątkowo atrakcyjna. Wobec tego, jeśli ceny gruntów w danej lokalizacji w ciągu kilku ostatnich lat odnotowały znaczny wzrost do już obecnie wysokich poziomów, to dalszy ich przyrost w przyszłości może być ograniczony.

Jeśli zamierzamy nabyć działkę budowlaną z myślą o przyszłym zysku, należy ocenić również jej wady i zalety z punktu widzenia przyszłego inwestora, który zdecyduje się na jej kupno. Niezmiernie ważne jest więc uzbrojenie, infrastruktura oraz plany gminy odnośnie inwestycji w danej okolicy. Jeżeli na określonym terenie w najbliższych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury drogowej lub technicznej, to można się spodziewać wzrostu średnich cen działek w tym rejonie. Pamiętajmy jednak, że przy sprzedaży takiego gruntu, gmina ma prawo pobrać opłatę adiacencką, która może wynieść nawet 50% wzrostu wartości działki, w wyniku zrealizowanych przez samorząd przedsięwzięć.

Przed zakupem gruntu dobrze jest dowiedzieć się, czy w okolicy nie przepływa strumień oraz jak wygląda kwestia wód gruntowych. Sąsiedztwo nawet niewielkiego zbiornika wodnego niesie ze sobą ryzyko zawilgocenia budynku i przedostania się wody do piwnicy.

Osoby które planują przeprowadzkę na przedmieścia biorą pod uwagę odległość i czas dojazdu do miasta, przedszkoli, szkół i przychodni medycznych. Sąsiedztwo cmentarza lub urwiska nie jest dobrze postrzegane – dlatego w takiej okolicy ceny działek budowlanych są prawdziwą okazją. Warto też sprawdzić, czy właściciele okolicznych działek planują w najbliższej przyszłości rozpocząć budowę domu. Podczas powstawania osiedli złożonych z zabudowy jednorodzinnej wznoszonej przez osoby prywatne, można, bowiem mówić o tzw. efekcie domina. Jeśli na danym terenie powstało już kilka inwestycji można liczyć się z większym zainteresowaniem działką i wzrostem jej wartości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)