Czym jest dom bungalow i jakie są jego zalety?

Drewniany dom bungalow

Domki bungalow były charakterystyczne dla stylu architektury kolonialnej. W Europie rozpowszechniły się dopiero na początku XX wieku jako rodzaj domku wypoczynkowego lub letniskowego. W Polsce projekty domów bungalow stają się popularne dopiero od niedawna. W związku z tym pojawia się pytanie, czy warto budować dom „po amerykańsku”?

Bungalow – co to jest?

Domki bungalow różnią się od tradycyjnych budowli nie tylko kształtem bryły, ale także materiałami, z których zostały wykonane. Do ich budowy wykorzystuje się zarówno drewno, prefabrykaty, cegłę, jak i pustaki. Zastosowane materiały wpływają na funkcjonalność domu oraz jego wytrzymałość.

Wybór technologii drewnianej związany jest z rosnącą ceną cegły i pustaków oraz dobrymi parametrami cieplnymi surowca. Współczynnik przewodzenia ciepła przez drewno może być kilkukrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych materiałów. Ważną rolę odgrywa również jego dostępność oraz łatwość późniejszej obróbki. Największą wadą drewna jest natomiast łatwopalność oraz konieczność zastosowania droższych materiałów do ocieplania całego budynku.

Dom bungalow można postawić, wykorzystując prefabrykaty, czyli gotowe elementy wielkoblokowe, które przyśpieszają pracę nad projektem. Wymagają jedynie użycia dźwigu lub innych ciężkich sprzętów. Mimo to rekordowo krótki czas, w którym możemy wznieść domy typu bungalow, skłania wiele osób do wykorzystania nowoczesnej technologii. Warto jednak pamiętać, że w parze z szybkością powinna iść również jakość i to nie tylko w odniesieniu do zastosowanych  materiałów, ale także ekipy budowlanej.

Domki bungalow – projekty wnętrz i tarasów

W przypadku budynków parterowych duży nacisk kładzie się na podkreślenie funkcjonalności tarasów. Niemal wszystkie projekty domów bungalow wpisane są w plan o kształcie litery T lub L, co ma podkreślić atuty werandy i oryginalny styl budowli. Charakterystyczne jest także zastosowanie wykuszy i uskoków, zwiększających walory użytkowe oraz estetyczne. Pozwala to między innymi na montaż większej liczby drzwi wejściowych oraz budowę różnego rodzaju tarasów zarówno otwartych na salon, zabudowanych, przeszklonych, jak i połączonych z ogrodem. W zależności od planu zagospodarowania przestrzeni należy szczegółowo przeanalizować rozkład pomieszczeń, ich funkcje oraz przyszły wygląd.

Domy typu bungalow

fot. Domy typu bungalow

Na jakie elementy zwracać uwagę, budując dom bungalow?

Jedną z największych zalet budynków parterowych o dużej powierzchni użytkowej jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrz, w tym salonu otwartego na kuchnię, funkcjonalnej łazienki i przestronnej sypialni. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenia o charakterystycznym układzie wymagają właściwego oświetlenia. Wiąże się to między innymi z położeniem tarasów oraz koniecznością wyboru wielopołaciowego dachu, ograniczającego dostęp światła. Użycie przeszkleń lub montaż większej ilości okien powinny pomóc w zniwelowaniu problemu. Ważne jest również właściwe rozplanowanie strefy nocnej i dziennej. Salon z otwartym tarasem powinien wychodzić na stronę południową lub wschodnio-południową, a sypialnia na stronę zachodnią, bo nie wymaga stałego dostępu światła.

Istotny element decydujący o tym, jak nasz dom bungalow będzie się prezentował, to także elewacja, która powinna współgrać z charakterem otoczenia. Dbałość o szczegóły w przypadku budowli wielkopowierzchniowych naprawdę ma znaczenie. Domki bungalow  mają więcej ścian zewnętrznych i trudniej w nich zakamuflować niedoskonałości tynku. Warto poświęcić nieco uwagi na wybór odpowiedniej  kolorystyki, a także materiałów, z których zostaną wykonane wykusze, werandy lub tarasy. Zarówno w przypadku ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian zewnętrznych doskonale sprawdzają się uniwersalne elementy drewniane. Można również wykorzystać kontrast pomiędzy barwami, łącząc odcienie bieli z czerwienią, zielenią lub brązem. Ważny jest także kolor dachówki, który zazwyczaj różni się od barwy ścian, a współgra, np. z odcieniem wykuszu.

Letniskowe domki bungalow w Polsce

fot. Letniskowe domki bungalow w Polsce

Domy typu bungalow w stylu amerykańskim są doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących przestrzeń i spędzających dużo czasu na wolnym powietrzu. Wybór konstrukcji tego typu umożliwia dowolne zaadaptowanie tarasów czy dobudowania dwustanowiskowego garażu, który stanie się częścią domu i kompozycyjnie nie będzie odróżniał się od jego stylu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)