Czym ogrodzić posesję?

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Ogrodzenie kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion? Każde rozwiązanie, na które zdecydujemy się wokół naszej posesji, ma swoje wady i zalety.

Ogrodzenia kute kojarzą się z ekskluzywnością. Istnieje wiele możliwości wyboru wzornictwa, dzięki którym posesja z ulicy przypominać będzie dworek szlachecki. Zastosowanie ostrych zakończeń spowoduje, że dostępność dla potencjalnych intruzów zostanie ograniczona. Niestety, ogrodzenia kute to inwestycja pochłaniająca sporo pieniędzy. Oprócz samego materiału, należy uwzględnić montaż, który musi być wykonany przez profesjonalną firmę.

Co innego ogrodzenia systemowe, zwane także panelowymi lub modułowymi. Ich montaż jest stosunkowo prosty i może zostać wykonany bez pomocy fachowca. Dodatkowo ocynkowanie ogniowe sprawia, że raz zainstalowane, ogrodzenie nie wymaga konserwacji na długie lata. W przypadku ogrodzeń systemowych mamy możliwość wyboru – grubsza krata i profil pomogą ograniczyć widok na naszą posesję z ulicy, a ażurowy słupek Legi typu R – Fil z nieco cieńszą kratą spełni funkcję dekoracyjną, zwłaszcza na terenach zielonych

Siatka to najtańszy, ale i najmniej trwały materiał, którym można ogrodzić swoją posesję. To korzystne dla portfela rozwiązanie zostaje jednak daleko w tyle pod względem funkcjonalności. Siatkę trzeba co jakiś czas restaurować, a malowanie takich powierzchni potrafi być naprawdę uciążliwe. Jeżeli chodzi o plusy – w połączeniu z odpowiednią roślinnością pnącą może dać bardzo estetyczny efekt, który dodatkowo ograniczy widoczność z zewnątrz. Choć oczywiście nie będzie to tak efektowne, jak w przypadku klasycznej pergoli.

Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem może być zastosowanie gabionów. To nic innego, jak prostopadłościenne kosze, które wypełnia się kamieniami. Zastosowane od strony ulicy zapewnią potężne właściwości akustyczne i zniwelują hałas. Jednym z pomysłów na ogrodzenie frontowe może być gabion Legi, który składa się z dwóch tradycyjnych paneli połączonych podwójnym słupkiem. Inną zaletą gabionów jest fakt, że zastosowanie naturalnego wypełnienia, jakim jest kamień, to rozwiązanie przyjazne środowisku.

Wszystko zależy od naszych potrzeb i funkcji, które ogrodzenie ma pełnić. Dlatego przed inwestycją warto zadać sobie pytanie – czy potrzebujemy rozwiązania estetycznego, czy bezpiecznego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup i montaż, czy do czego ogrodzenie ma posłużyć.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)