Czym się kierować przy wyborze betoniarki

Kiedyś pewien student, zapytany przez profesora co wie o betonie, odpowiedział: „Beton powstaje w betoniarce”. Jakby na to nie patrzeć miał racje, przynajmniej częściowo. Ludzie z branży budowlanej na pewno są w stanie trochę więcej powiedzieć na tak sformułowane pytanie. Ale czy każdy z nich byłby w stanie powiedzieć coś o samej betoniarce? O jej pojemności, wieńcu, czy lepiej żeby była na koło czy korbę? Albo jaka jest różnica między betoniarką a mieszarką? Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na temat tych właśnie urządzeń.

Betoniarka, jak to słusznie zaznaczył student, jest urządzeniem mieszającym, którego celem jest utworzenie mieszanki betonowej, w której podstawowy skład wchodzą: kruszywo (piasek, żwir), woda i cement. Typowa betoniarka ma kształt bębna obrotowego. Do mniejszych prac używamy betoniarki przenośnej, natomiast przy dużych budowach używa się tzw. gruszki – betoniarki zamontowanej na samochodzie ciężarowym.

Betoniarki możemy podzielić ze względu na:

Zobacz również: Stabilne kotwy chemiczne
– kształt mieszalnika na:
– betoniarki kielichowe
– betoniarki bębnowe
– sposób przemieszczania na:
– betoniarki stałe
– betoniarki przenośne
– betoniarki samochodowe
– sposób pracy na:
– betoniarki o działaniu ciągłym
– betoniarki o działaniu okresowym

Dość częstym błędem jest nazywanie betoniarki mieszarką i odwrotnie. Betoniarka miesza za pomocą obrotów bębna, natomiast jej mieszadła są nieruchowe. W mieszarce, jest zupełnie odwrotnie, to mieszadła są w ruchu, a bęben nie. Mieszarki w budownictwie raczej nie znajdziemy – używa się jej głównie w rolnictwie do mieszania np. paszy.

Problemu może przysporzyć wybór czy betoniarka ma być na koło, czy na korbę. Przechył na korbę ma przekładnie ślimakową, przez co wsyp jest bardzo prosty i lekki. Wsyp przy przechyle na koło nie jest tak łatwy jak na korbę, tu czasem trzeba użyć siły. Rozróżniamy przesyp na koło z hamulcem nożnym i przechył na koło z ryglem.

Ważne jest wybranie odpowiedniej pojemności betoniarki. Tu należy pamiętać o pojemności całkowitej i pojemności zasypowej. Pojemność całkowita jest pojemnością całego bębna w cm3 – określa całkowicie zalany bęben. Pojemność zasypowa (zwana pojemnością użytkową lub roboczą) określa jaka ilość zaprawy będzie się bez problemu mieszała w bębnie, bez wylewania. Pojemność taka jest ukryta w nazwie modelu betoniarki, np. BWE 80 – oznacza, że ten model betoniarki ma pojemność zasypową równą 80 litrów.
Przy wyborze betoniarki musimy się zastanowić do czego będzie nam ona potrzebna. Wiadomo, że do budowy domu potrzebujemy betoniarkę większa, niż do domowych drobnych wylewek cementowych, ale równocześnie mniejszą niż do profesjonalnej firmy budowlanej. Tu najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą, który na pewno doradzi nam odpowiedni rozmiar do naszych potrzeb.
Przy wyborze betoniarki o odpowiedniej pojemności pozostaje kwestia jej zasilania. Betoniarki powyżej 150 litrów rozróżniają się na betoniarki na jedną fazę (230V) i na siłę (380V). Na chwilę obecną większość produkowanych betoniarek jest jednofazowych, nawet tych o największych pojemnościach.

Ostatnią kwestią wartą poruszenia jest wieniec betoniarki. Rozróżniamy 3 rodzaje wieńców:
Wieniec żeliwny jest najtrwalszy i co za tym idzie najpopularniejszy. Jedyny jego minus, to ciut głośniejsza praca betoniarki.
Wieniec kompozytowy jest trwałym, lekkim i cichym wyrobem z tworzywa polimerowego. Jego zaletą jest to, iż składa się z kilku elementów połączonych ze sobą. W przypadku usterki, wymieniany jeden element, a nie cały wieniec jak w przypadku żeliwnego.
Wieniec tłoczony jest najsłabszym z wieńców. Wyprodukowany jest z tej samej blachy co bęben i w przypadku jakiejś usterki do wymieniamy go razem z bębnem.
Ostatnim trendem jest produkcja betoniarek, w ogóle bez wieńca. Jest to duża oszczędność, gdyż wymieniany tylko od czasu do czasu pasek napędowy.

Teraz na pewno wybranie odpowiedniej dla nas betoniarki będzie mniej problematyczne. Choć jest to urządzenie niedoceniane, to musimy pamiętać, że bez niej żaden, nawet najmniejszy, dom nie powstanie.

Sending
Ocena artykułu
4 (1 głos)