Pędzel czy wałek? Czym się kierować przy wyborze narzędzi malarskich

malowanie ścian

fot. malowanie ścian

Wystarczy wiaderko farby oraz pierwszy z brzegu wałek, aby po chwili rozpocząć malowanie? Wbrew pozorom wybór narzędzia do malowania ściany ma nie mniejsze znaczenie niż rodzaj emulsji czy sposób przygotowania podłoża. Marka Malfarb podpowiada czym kierować się podczas kupowania pędzli oraz wałków malarskich.

Do pomalowania ścian, poza dobrej jakości farbą, potrzeba także odpowiednio dobranych narzędzi malarskich. Jeżeli więc podczas wizyty w sklepie staniemy przed dylematem „jaki pędzel albo wałek?”, dobrze wówczas zwrócić się o poradę do eksperta: – Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany pędzel lub wałek. Generalnie do farb wodorozcieńczalnych, czyli większości emulsji, wybiera się modele ze sztucznego włosia. Nie mniej istotna jest również jego długość – im włosie jest krótsze, tym gładszą powierzchnię uzyskamy. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad tym czy lepszy będzie wałek, czy też pędzel, pomyślmy o charakterze pracy. Wałek jest idealnym narzędziem do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Pędzle natomiast lepiej wcierają farbę, przez co lepiej też sprawdzają się na nierównych powierzchniach (m.in. sztukateriach), podczas gruntowania, a także np. w miejscach łączenia się ściany i sufitu – wyjaśnia Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Kiedy wybrać pędzel?

narzędzia do malowania

fot. narzędzia do malowania

Jeżeli zdecydujemy się na zakup pędzla, to od nakładania emulsji lateksowej lub akrylowej najlepszym wyborem może okazać się klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu (zastosowanie pędzla z naturalnego włosia do aplikacji farby wodorozcieńczalnej skutkuje tym, że w trakcie pracy włosie wchłania wodę, a przez to pęcznieje).

Ponadto, aby uniknąć powstawania smug, warto sprawdzić czy włosie jest równe. Warto także porównać sprężystość włosia, a także skontrolować jego stan i upewnić się czy włoski nie są za luźnie i nie będą wypadać.

Przeczytaj również: Elegancki minimalizm w łazience

Oprócz pędzla płaskiego, dobrze jest się także zaopatrzyć w kilka innych modeli. Przykładowo, gdy planujemy gruntować ściany przed malowaniem, nieodzowny okaże się tradycyjny ławkowiec. Z kolei do małych lub nierównych powierzchni wybierzmy pędzel okrągły lub owalny. Natomiast do miejsc trudno dostępnych – np. ścian za kaloryferami, narożników lub krawędzi, dobrze jest zastosować pędzel kątowy, który ułatwi nam malowanie problematycznych powierzchni.

Czas na wałek

malowanie

fot. malowanie

Typowy, szybki remont ścian w mieszkaniu trudno sobie wyobrazić bez dobrego wałka malarskiego. W przypadku emulsji postawmy na modele z włosiem syntetycznym lub wykonanym z mikrofibry. Zwróćmy uwagę na długość włosków, która powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni. Do ścian gładkich zaleca się modele z włoskami o długości od 13 do 15 mm. Natomiast do podłoży wyjątkowo chropowatych (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie) warto wybrać włosie o długości około 19 – 30 mm. W przypadku wałków zwróćmy uwagę także na długość kija (do malowania sufitu wybierzmy dłuższe modele czyli wałki z kijami teleskopowymi).

Nie zapominajmy też, że klasyczny wałek to nie jedyny wybór. Poza nimi na rynku znajdziemy także wałki kątowe, które sprawdzą się przy malowaniu styków ścian, krawędzi oraz listew.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)