Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Budowa idealnego domu, to realne marzenie przy założeniu, że wybierzemy projekt funkcjonalny i wygodny, który zapewni komfort mieszkania przez wiele lat. Szeroki wybór gotowych projektów domów może przyprawić o ból głowy. O tym czym kierować się przy wyborze projektu domu, opowiada Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych z firmy Wolf System.

Przeczytaj również: Pop-art w wersji black & white

Odpowiednia wielkość
„W przypadku wielkości domu, zasada jest prosta: im większy metraż, tym droższa budowa, dlatego warto się zastanowić, jak duża powierzchnia będzie nam potrzebna. Każdy z domowników wymaga odrębnej sypialni, a wszyscy – odpowiednio dużej części wspólnej domu. Warto uwzględnić możliwe powiększenie rodziny, bądź potrzebę zaaranżowania gabinetu przeznaczonego do pracy oraz rozważyć, czy potrzebny jest dodatkowy pokój gościnny. Dokładne określenie minimalnych gabarytów domu pozwoli nie tylko dobrze rozplanować przestrzeń, ale również uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z budową dużego budynku. W ofercie firmy Wolf System można znaleźć zarówno niewielkie, ustawne domy o powierzchni ok. 70-90 m2, jak np. BARTEK czy HIT 1, ale również duże, przestronne domy, które spełnią wymagania 5-6 osobowych rodzin, jak np. COMBINO PULT lub YOUNG COUNTRY” – tłumaczy Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych w firmie Wolf System.

Rozkład a funkcjonalność
„Wybierając projekt, powinniśmy się kierować nie tylko jego atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim układem przestrzennym pomieszczeń. Komfortowy rozkład pozwala dobrze zaaranżować powierzchnię nawet w przypadku małego domu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na budowę przestronnego domu, warto przemyśleć rozkład pomieszczeń, układ ciągów komunikacyjnych, ewentualny podział domu na strefę dzienną i nocną oraz kwestię otwartego salonu lub kuchni połączonej z jadalnią” – dodaje Dominik Kosmała, z firmy Wolf System.

Dom z przyszłością
„Budowa domu to inwestycja na całe życie, dlatego ważne jest, by projekt był możliwie uniwersalny. Dobrze jest przemyśleć, jakie cechy powinien spełniać, by można było go za kilkanaście lat rozbudować, zmienić lub dostosować do aktualnych potrzeb. Najlepiej sprawdzają się proste bryły, które łatwo można powiększyć o tzw. dobudówkę. Przykładem domu, który łatwo można rozbudować jest MODO 3 z oferty Wolf System. W przypadku domu piętrowego, możliwe jest również zaaranżowanie pomieszczeń tak, by móc podzielić dom na dwa mieszkania, z których jedna kondygnacja będzie przeznaczona np. dla dorosłego dziecka z rodziną” – kończy ekspert z firmy Wolf System.

Wybierając projekt domu, należy pamiętać nie tylko o jego wyglądzie, gabarytach, rozkładzie pomieszczeń. Bardzo ważne jest możliwie najlepsze dostosowanie go do potrzeb przyszłym mieszkańców. Ponadto podjętą decyzję warto skonsultować z ekspertem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)