Czysta woda w ogrodowym oczku wodnym

ogród

fot. ogród

Oczko wodne jest bardzo dekoracyjnym elementem ogrodowej architektury. Jednak by mogło zdobić przydomowy ogród, musi być odpowiednio pielęgnowane. Niestety zdarza się, że mimo starań, w zbiorniku pojawiają się glony, które wyglądają mało estetycznie a jednocześnie utrudniają życie roślinom i rybom.

Zobacz również: Kwiat nietoperzowy

Glony pojawiające się w oczku wodnym nie tylko utrudniają wzrost i życie roślin i zwierząt wodnych, ale także mogą doprowadzić do obumarcia tych pierwszych. Warto także wiedzieć, że raz zapuszczone oczko wodne może już nie wrócić do swojej pierwotnej formy oraz wyglądu. Dlatego należy regularnie je pielęgnować.

Glony to najbardziej niepożądani goście w ogrodowych zbiornikach wodnych. W okresie letnim, a także przy zbyt małym napowietrzeniu wody, należy regularnie i dokładnie je usuwać. Najlepszym sposobem na ich pozbycie jest ręczne wyciąganie przy pomocy siatki. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych dostępne są także chemiczne środki do likwidacji glonów. Jednak takie rozwiązanie jest idealne tylko w przypadku, gdy w oczku wodnym nie ma roślin ani zwierząt.

Przeczytaj również: Ogród ekologiczny
glony

fot. glony

Sposobem, który pomoże zmniejszyć ilość związków, przez które namnażają się glony jest także obsadzenie zbiornika odpowiednimi roślinami. W tym celu dobrze jest posadzić szybko rosnący rogatek lub rdestnicę.

Podczas pielęgnacji oczka wodnego istotna jest także kontrola jakości wody. Jeżeli jest mętna woda w oczku wodnym, powinniśmy ją często wymieniać. W zbiorniku warto także zamontować specjalny filtr do oczka wodnego.

Zobacz również: Choinka żywa czy sztuczna?

Czysta woda w oczku wodnym jest także wynikiem czyszczenia wnętrza zbiornika. Jedna z metod jego pielęgnacji polegająca na spuszczaniu wody, jest nie tylko czasochłonna, ale także zagraża życiu zwierząt i roślin w nim żyjących. Zamiast spuszczać wodę można wyposażyć oczko w specjalny odkurzacz, który pracuje w obiegu zamkniętym. Wodę wraz z zanieczyszczeniami pobiera on przy pomocy ssawki z dna zbiornika i kieruje do filtra mechanicznego. Tam osiadają zanieczyszczenia, a oczyszczona woda jest z powrotem wpuszczana do oczka wodnego.

oczko ogrodowe

fot. oczko ogrodowe

Warto także zadbać o odpowiednie napowietrzenie wody. Sprzyja mu ruch wody, który powodują kaskada lub fontanna. W ogrodowych sklepach dostępne są także specjalne urządzenia napowietrzające. Przydatne mogą okazać się także rośliny, które podczas procesu fotosyntezy wytwarzają i wydzielają do wody tlen.

O pielęgnacji ogrodowego oczka wodnego nie należy zapominać także zimą. W większości zbiorników można pozostawić wodę. Jeżeli w zbiorniku znajdują się rybki i rośliny, woda musi zawierać tlen. Dlatego należy zadbać o to, by powierzchnia w całości nie pokryła się lodem. Problemem może także okazać się mała ilość światła, dlatego wieczorami można doświetlać oczko wodne przy pomocą lampki.

Pielęgnacja oczka wodnego jest bardzo istotna. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ono prawdziwą ozdobą ogrodu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)