Czyszczenie i gruntowanie ścian – jak przygotować ściany do malowania?

Użycie nawet najlepszej farby nie pomoże w osiągnięciu spektakularnego efektu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie gruntowanie ścian. Niewłaściwe przygotowanie ścian do malowania może skutkować pojawieniem się na nich nieestetycznych smug bądź prześwitów, a nawet odpadaniem fragmentów powłok malarskich. Podpowiadamy, jak przygotować ściany do malowania, aby nowe kolory we wnętrzu zachwycały domowników i gości przez naprawdę długi czas.

Jak przygotować ściany do malowania krok po kroku?

To, jakie prace okażą się potrzebne, zależy w dużym stopniu od stanu oraz rodzaju powierzchni, którą zamierzamy pokryć farbą. Znaczenie ma choćby wiek budynku, jakość wykorzystanego do budowy ścian materiału, powstałe uszkodzenia i nierówności czy też sposób dotychczasowego pokrycia. Na szczęście w większości przypadków oszacowanie, jakie zabiegi okażą się konieczne, nie stanowi dla wprawnego malarza szczególnie trudnego zadania.

 Jak przygotować ściany do malowania

fot. Jak przygotować ściany do malowania

Czyszczenie ściany przed malowaniem

Malowane podłoże powinno być przede wszystkim suche czyste, pozbawione luźnych elementów, kurzu, pyłu bądź innych zanieczyszczeń. Ewentualne odpadające fragmenty powierzchni należy ostrożnie usunąć, w taki sposób, żeby nie doprowadzić do powstania nowych uszkodzeń.

Przeczytaj również: Projekty pensjonatów

Kiedy mycie ścian przed malowaniem to dobry pomysł?

Jeśli zamierzamy malować powierzchnię pokrytą już starą farbą, powinniśmy sprawdzić, jaki jest stan tej powłoki malarskiej. Jeśli wiemy, że na ścianie znajdują się dwie lub trzy warstwy farby dobrej jakości, nie musimy usuwać ich przed malowaniem.  Jednak w sytuacji, gdy stary materiał ma kiepską przyczepność do podłoża lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, zdecydowanie lepiej zdecydować się na mycie ścian przed malowaniem.  Możemy wykorzystać do tego ciepłą wodę z dodatkiem mydła malarskiego lub detergentu. Należy wziąć pod uwagę, że to bardzo pracochłonne zajęcie, wymagające zwykle dość sporo czasu. Warto jednak zadbać o dokładne przygotowanie ścian do malowania, ponieważ ma ono ogromny wpływ na to, czy po zakończeniu remontu uda się osiągnąć pożądany efekt.

Jak przygotować ściany do malowania, gdy ich powierzchnia jest nierówna?

Dokładne mycie ścian przed malowaniem oraz pozostawienie ich do wyschnięcia nie wystarczy jeszcze, abyśmy mogli jednolicie pokryć płaszczyznę farbą. Jeśli na odnawianej powierzchni pojawiły się jakiekolwiek rysy, ubytki czy inne ślady uszkodzeń mechanicznych, najlepsze rozwiązanie to użycie masy szpachlowej W sklepach budowlanych zaopatrzyć możemy się w gładź w proszku, przeznaczoną do wymieszania z wodą bądź produkt do gotowy do użytku. Zastosowanie dobrej jakości materiału sprawi, że uzyskamy gładką, estetyczną powierzchnię idealną do późniejszego wykończenia. Gładź nakładamy cienką, kilkumilimetrową warstwą z użyciem packi stalowej, a następnie wygładzamy szpachelką. Po zaschnięciu należy ją jeszcze dokładnie wyszlifować oraz odpylić. Zwróćmy również uwagę na zalecenia umieszczone przez producenta.

Przygotowanie ścian do malowania - wyrównanie powierzchni

fot. Przygotowanie ścian do malowania – wyrównanie powierzchni

Gruntowanie ścian

Preparat gruntujący reguluje w znacznym stopniu chłonność ścian, znacznie poprawiając dzięki temu przyczepność farby oraz umożliwiając prawidłowe krycie przy użyciu stosunkowo  niewielkiej ilości produktu. Gruntowanie ścian to bardzo prosta czynność wykonywana za pomocą pędzla lub wałka. Aby produkt zadziałał prawidłowo, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu, dotyczących czasu schnięcia, a także zadbać o dobranie odpowiedniego preparatu do rodzaju wykańczanej powierzchni.

 Gruntowanie ścian pędzlem

fot. Gruntowanie ścian pędzlem

Właściwe przygotowanie ścian do malowania – podstawa udanego remontu

Planując malowanie ścian, bardzo wiele uwagi poświęcamy zwykle temu, aby dopasować kolory oraz rodzaje farb do odnawianego wnętrza. Jednak nie tylko zastosowane produkty czy technika malowania ścian ma znaczenie. Równie ważne dla osiągnięcia pożądanego efektu może okazać się skrupulatne przygotowanie ścian do malowania.  Dokładne mycie ścian przed malowaniem oraz prawidłowe zastosowanie preparatu gruntującego wysokiej jakości zdecydowanie ułatwia późniejsze prace malarskie, ale także znacząco wpływa na trwałość świeżo położonych powłok ściennych i ich ostateczny wygląd.

 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)