Dachówki ceramiczne – tradycja i nowoczesność

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Dach jest zwieńczeniem domu i stanowi o jego charakterze. Dachówki ceramiczne doskonale nadają się zarówno do nowoczesnych koncepcji architektonicznych, jak i do renowacji klasycznych dachów. Sprawdzamy, które dachówki lepiej sprawdzą się w nowym budownictwie, a które skutecznie przywołają przeszłość.

Na rynku dostępne są dziesiątki różnorodnych dachówek ceramicznych, w różnych kolorach i z różnymi powłokami. Zanim puścimy wodzę fantazji musimy mieć jednak na uwadze, że kształt i kolor dachówki zawsze powinien być konsultowany z projektantem miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Budynek nowoczesny
Przyzwyczailiśmy się, że nowoczesne budynki to wyłącznie stal i szkło. Ceramiczne pokrycia dachu również doskonale pasują do nowoczesnych brył. Przykładem choćby dachówka płaska Actua, stosowana zarówno na industrialnych budynkach o niewielkim spadzie, ale wykorzystywana również na płaszczyznach całkowicie pionowych – jako dachówka elewacyjna.

Nowoczesność oznacza nie tylko kształt dachówki, ale również sposób jej wykończenia. Dobrym zwieńczeniem budynku połyskującego nowoczesnymi materiałami będzie pokrycie z dachówki glazurowanej.

Dyskretny urok klasyki
W ostatnich latach prawdziwy „renesans” przeżywa… dachówka renesansowa. Atutem jest ogromna uniwersalność tego pokrycia: dachy pokryte tym rodzajem dachówki można spotkać zarówno na domach odnawianych, jak i w nowym budownictwie.

Dużą uniwersalnością cieszą się również dachówki „Marsylki”. Tutaj jednak mamy już do czynienia z bardziej zdecydowaną fakturą dachu.

Atutem obu rozwiązań jest również ich ekonomiczność. Zarówno dachówki renesansowe, jak i marsylki są stosunkowo dużych rozmiarów – na przykrycie 1m2 potrzebne jest ok. 10 dachówek. Dla porównania w przypadku karpiówki konieczne jest aż 36 dachówek.

Zobacz również: Jak wykonać kosz dachowy?

Renowacje budynków

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Dachówki ceramiczne idealnie nadają się celów renowacyjnych – zarówno w zakresie dużych obiektów użyteczności publicznej, jak i prywatnych domów. Najczęściej wykorzystywane są elementy najbardziej zbliżone do pierwowzoru. W ofercie firmy Koramic znajdują się klasyczne wzory, m.in. mnich-mniszka, holenderka czy dachówka romańska.

W przypadku renowacji dachów duże znaczenie ma również powłoka dachówki. Możliwość zastosowania pokrycia np. z powłoką angobowaną (która znacznie zmniejsza podatność dachówek na zarastanie mchem) zależy jednak od konserwatora zabytków. Dachy, które mają nawiązywać do klasycznych konstrukcji powinni mieć jak najmniejszą połyskliwość.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)