Dachówki elewacyjne – modne i praktyczne

Dachówki elewacyjne

fot. Dachówki elewacyjne

Nowoczesna architektura lubi uproszczenia. Trend ten widać nie tylko w coraz bardziej geometrycznych bryłach domów, ale również w zatarciu linii podziału na poszczególne partie budynku. Przykładem dachówka ceramiczna, coraz częściej stosowana jako… pokrycie elewacji.

Sekret dachówek płaskich tkwi nie tylko w neutralnej, pozbawionej przetłoczeń powierzchni, ale również w specyficznym sposobie montażu na podwójne zamki. Dzięki temu możliwe jest wykonanie całkowicie szczelnego pokrycia nawet w przypadku dachówek ułożonych pod bardzo dużym kątem. Dachówki płaskie doskonale nadają się zatem nie tylko do krycia dachu, ale również powierzchni pionowych. Właściwość tę chętnie wykorzystują projektanci domów.

Dachówki elewacyjne

fot. Dachówki elewacyjne

Takie rozwiązanie sprawia, że zanika linia podziału pomiędzy dachem a elewacją, przez co dom wizualnie wydaje się być nieco niższy, niż jest w rzeczywistości. Dachówki płaskie na elewacji dobrze komponują się z innymi nowoczesnymi materiałami – szkłem, drewnem czy płytami kamiennymi.

Istotną cechą dachówek płaskich jest również ich kolor oraz rodzaj powłoki. Aktualnie w modzie są dachówki w ciemnych kolorach – grafitowym lub antracytowym. Powłoki dla tych kolorów są jednak różne – może być ona całkowicie matowa lub pokryta glazurą.

Ciekawostką jest również możliwość układania dachówek na dwa sposoby – w sposób tradycyjny i z przesunięciem o pół cegły. Jest to jednak możliwe tylko w tych systemach, gdzie dostępne są dachówki połówkowe (np. dachówka Orea 9 marki Koramic). W obu przypadkach efekt wizualny jest bardzo interesujący.

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)