Dachy wielospadowe

Nowoczesny dom

fot. Nowoczesny dom

Kształt dachu zależy od wielu istotnych aspektów – od warunków zabudowy, indywidualnych preferencji inwestora, a także możliwości finansowych. O charakterystyce dachów wielospadowych opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Czym się charakteryzują dachy wielospadowe?
Dachy wielospadowe są atrakcyjnym elementem architektury budynku – podkreślają wyjątkowy styl domu, rozrzeźbiają połać, mają reprezentacyjny charakter. Doskonale komponują się zarówno z bryłą w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Mogą być stosowane zarówno w domach parterowych, jak i z poddaszem użytkowym – wyjaśnia arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Co należy sprawdzić?

Dom jednorodzinny

fot. Dom jednorodzinny

Zanim zdecydujemy się na rozrzeźbiony dach należy sprawdzić warunki zabudowy, ponieważ może się okazać, że mimo naszych chęci, na danej działce dopuszczalna jest jedynie budowa dachu dwuspadowego. Na etapie wyboru projektu należy zastanowić się również, czy chcemy mieć poddasze użytkowe, czy nie. W przypadku dachów wielospadowych niewielkie nachylenie dachu sprawia, że poddasze jest raczej nieużytkowe, można to zmienić zwiększając kąt nachylenia dachu – warto o tym pamiętać – podpowiada arch. Agnieszka Owocka.

Wady i zalety dachów wielospadowych
Zalety:
– Dachy wielospadowe podnoszą walory estetyczne budynku, są atrakcyjne wizualnie,
– Dachy wielospadowe umożliwiają przykrycie rozrzeźbionej bryły budynku stosunkowo niewielkim dachem.

Wady:
– Dachy wielospadowe są droższe w realizacji, ponieważ wymagają większego nakładu prac,
– Poddasze raczej nieużytkowe, ze względu na niewielki kąt nachylenia dachu (istnieje możliwość zmiany kąta nachylenia dachu).

Przykłady:
– nowoczesny, parterowy „Florenc III”
– tradycyjny, z poddaszem użytkowym „Mateusz”

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)