Dekoracja okna w kuchni

zasłony

fot. zasłony

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest kuchnia. To właśnie tutaj spędza się sporą część dnia przygotowując lub spożywając posiłki. Jednak kuchnia to nie tylko sprzęt, meble kuchenne czy stół. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest także okno, o którego odpowiednią dekorację warto zadbać.

Dekoracje okien w kuchni są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim istotne jest ich położenie. Przeważnie okno w kuchni umieszczone jest przy zlewie lub blacie roboczym, dlatego bardzo ważna jest praktyczna dekoracja okna w kuchni. Warto także zastanowić się, czy ma ona spełniać jedynie funkcję ozdobną, czy ma także chronić przed słońcem. Czy okno ma być najbardziej wyeksponowanym elementem kuchni, czy jedynie ma ją delikatnie uzupełniać? Mając odpowiedzi na te główne zagadnienia, można zacząć zastanawiać się, co na okno w kuchni będzie się najlepiej nadawać.

Subtelnie i stylowo
Jeżeli najbardziej lubimy tradycyjne rozwiązania, najlepszą dekoracją kuchennego okna będzie firanka lub zasłona z delikatnego i jasnego materiału. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się firanki sznurkowe, które z pewnością będą przykuwać wzrok gości. Niestety nie chronią one zbyt dobrze przed słońcem, dlatego nadają się jedynie do pomieszczeń o niewielkim nasłonecznieniu.
W klasycznej aranżacji bardzo dobrze sprawdzi się zazdroska, która nie przysłania całego okna, a jedynie jego część.

Nowoczesne rozwiązanie – żaluzje i rolety
W kuchniach utrzymanych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu, doskonale spiszą się rolety i żaluzje. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie tylko chroni przed promieniami słonecznymi, ale także dzięki bogatej, ofercie wzorów i kolorów, będzie subtelną dekoracją stolarki okiennej. W zależności od wystroju wnętrza, roleta w kuchni może być jednokolorowa, wzorzysta, prosta, rzymska, materiałowa lub bambusowa. Te ostatnie będą stanowić doskonałe rozwiązanie, jeżeli pragniemy, aby panował w kuchni przytulny i ciepły klimat.

Warto zaplanować wielkość okiennej rolety, ponieważ oprócz klasycznych modeli dostępne są także rolety mini. W kuchni bez wątpienia lepiej sprawdzi się to drugie rozwiązanie. Mini roleta montowana jest na ramie okiennej, dzięki czemu dobrze przylega do szyby i bez przeszkód można wietrzyć pomieszczenie, uchylając lub otwierając okno.

Zioła

fot. Zioła

Rośliny
Dopełnieniem kuchennego okna będą rośliny. W kuchni idealnie sprawdzą się zioła w doniczkach, np.: bazylia, tymianek, szczypiorek, majeranek, rozmaryn czy pietruszka, które doskonale będą prezentować się w blaszanych, ceramicznych lub drewnianych doniczkach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)