Dekoracje ogrodowe

Rabaty ogrodowe

fot. Rabaty ogrodowe

O atrakcyjności i urodzie naszego ogrodu decyduje przede wszystkim ciekawy projekt oraz dobrze dobrana roślinność. Znaczenie mają także dekoracje i elementy małej architektury. Jednak nawet najstaranniej stworzony ogród warto dodatkowo ozdobić dekoracyjnymi detalami. Dzięki nim podkreślimy charakter naszego ogrodu, odwrócimy uwagę od mało atrakcyjnego miejsca lub przełamiemy monotonię kompozycji. Zakup ozdób do ogrodu powinien być rozważny i przemyślany, tak by stały się integralnym ogrodowym elementem i budziły pozytywne odczucia.

Przeczytaj również: Prywatny ogród wodny

Dekoracje ogrodowe powinny pasować do stylu budynku. Jeżeli jednak jakieś nas bardzo zauroczyły, a niestety gryzą się z wyglądem budynku, możemy im znaleźć kameralne usytuowanie. Kolejną zasadą, która powinna nam przyświecać jest jedność stylu dekoracji,w szczególności, jeżeli mamy ich wiele.

Dekoracje ogrodowe przeważnie przyjmują formy różnego rodzaju rzeźb, kolumn, donic czy poidełek. Do ich wykonania wykorzystuje się zwykle:
– kamień – materiał ten sprawia, że elementy z niego wykonane wyglądają szlachetnie. Jednak tego typu ozdoby narażone są na kruszenie, pękanie i dość szybko pokrywają się zielonkawym nalotem. Decydując się dekoracje ogrodowe wykonane z kamienia, warto mieć na uwadze to, że zarówno materiał jak i robocizna, nie należą do najtańszych,
– beton – w jego skład wchodzi najwyżej jakości cement, kruszywo oraz różnego rodzaju środki uszlachetniające. Bardzo dobrze imituje skałę naturalną. Beton przeważnie jest impregnowany lub pokrywany lakierem,
– żywica – materiał bardzo często stosowany do wykonywania ogrodowych ozdób. Jest to materiał plastyczny, dlatego łatwo wykonać z żywicy nawet najwymyślniejszy kształt dekoracji. Materiał ten jest tani i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Decydując się na tego rodzaju ozdoby, należy wiedzieć, że konieczne jest malowanie powierzchni farbami. Odpowiednia dobrana kolorystyka, umożliwi nam uzyskanie ciekawych efektów np. piaskowca lub brązu.
– drewno – materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania rzeźb, które nadają niepowtarzalnego charakteru ogrodowemu wnętrzu. Dekoracje ogrodowe drewniane przeważnie zabezpieczane są impregnatami przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Prócz rzeźb, z drewna wykonywane są huśtawki ogrodowe, bujaki czy altanki i domki.

basen

fot. basen

Przeczytaj również: Aktinidia „Issai”

Wybierając elementy, które będą zdobić nasz ogród należy zachować odpowiednie proporcję między nimi, a wnętrzem ogrodu. Okazałe dekoracje dobrze będą prezentować się na rozległej przestrzeni albo wręcz przeciwnie – w bardzo małym ogródku. Drugie rozwiązanie sprawdza się tylko w momencie, gdy cała zielona kompozycja jest ozdobie podporządkowana.

ogród

fot. ogród

Niewielkie ogrodowe ozdoby, warto ustawić w taki sposób by można je było oglądać z bliska. Można je także ustawić pośród roślin, tak by stanowiły uzupełnienie kwiatowej kompozycji.

Dekoracje ogrodowe z drewna lub innego materiału powinny być widoczne i wyraziste. Szkoda by starannie wybrane elementy gubiły się pośród bujnej zieleni ogrodu. Aby temu zapobiec, zadbajmy o kontrast i wybierajmy elementy, które nie będą wtapiać się w roślinność.

ogród

fot. ogród

Aby nasza ogrodowa kompozycja nabrała dynamiki, możemy postawić smukłą wysoką rzeźbę. Gdy chcemy osiągnąć przeciwny efekt – wyciszenia i statyczności, wystarczy ustawić niską dekorację o łagodnym i obłym kształcie.

Decydując się na ozdoby ogrodowe, warto pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji, tak by rzeczywiście stanowiły piękny dodatek. Dlatego raz w roku należy je porządnie umyć, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki impregnujące.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)