Dekoracje ścian

naklejki

fot. naklejki

Pokój marzeń to odzwierciedlenie dziecięcych fantazji. Wspólne projektowanie pozwala pobudzić wyobraźnię i kreatywność. Rodzic ma okazję poznać ulubione postacie z bajek i zainteresowania swojej pociechy.

Aranżując pokój dziecka należy zadbać o każdy szczegół, począwszy od materiałów budowlanych, mebli, po elementy wykończeniowe i dekoracyjne, tak by stał się komfortowy i bezpieczny. Aby przebywanie w takim pokoju niosło maksimum radości, warto urządzić go wspólnie z pociechą.

Jak malować ściany? – tło pod motyw przewodni
Na początek warto wybrać motyw przewodni i odpowiednią kolorystykę. Tło czyli ściana powinna być łatwa do utrzymania w czystości, wykończona materiałami nieszkodliwymi, w ulubionym kolorze. Bazą powinna być gładka powierzchnia, najlepiej tynk gipsowy, lub płyta gipsowo-kartonowa. Jeśli dziecko ma alergię na kurz nie zaleca się stosowania tyków mineralnych ani strukturalnych. Ich powierzchnia jest porowata i łatwo się kurzy.

Przeczytaj również: Najmodniejsze ozdoby na choinkę

Wykończenie ścian zależy od fantazji rodziców i dziecka. Jeśli ma to być farba, fachowcy polecają produkty wodo-rozcieńczalne-dyspersyjne, klejowe oraz mineralne, które nie uwalniają po pomalowaniu substancji szkodliwych. Im większy połysk farby, tym łatwiej ją czyścić. Za najtrwalsze uchodzą farby ceramiczne. Można je domyć niemal ze wszystkiego. Inne popularne farby: akrylowe, lateksowe, winylowe. Nie zaleca się stosowania farb klejowych, które chłoną wilgoć z otoczenia i nie dają się czyścić na mokro.
Farby ścienne do pokoju dziecka powinny być zaopatrzone w symbole świadczące o nieszkodliwości dla zdrowia.

Tapety i naklejki jak z bajki

pokój dziecięcy

fot. pokój dziecięcy

Zobacz również: Dach na zimę i lato

Tapety dziecięce, bądź fototapety kładzione na całą powierzchnię ścian to doskonała alternatywa dla farby. Wcześniej należy się upewnić, że dziecko nie jest alergikiem. Absolutnym hitem są fototapety w technologii 4D. Wykonuje się je na specjalnym podkładzie z wytłoczonego materiału, który może, przybrać dowolną fakturę.
Producenci tapet dbają o swoich najmłodszych klientów i specjalnie dla nich tworzą coraz nowsze wzory i motywy.

Kiedy podkład w ulubionym kolorze jest gotowy, pora na dekoracje. Ściany malowane farbą dają więcej możliwości dalszej aranżacji. Powierzchnie pomalowane na jednolity kolor mogą być tłem pod dziecięce naklejki dekoracyjne, reprodukcje, obrazki bądź szablony ścienne do malowania. Wśród rysunków i malunków pociech z pewnością znajdą się dzieła godne ekspozycji. Takie „reprodukcje dziecięce” to doskonały element dekoracyjny.

Meble i dodatki
Meble i dodatki powinny być dobrane zgodnie z motywem przewodnim. Jeśli urządzamy pokój chłopcu, który uwielbia wyścigi Formuły 1 decydującą rolę odegrają gadżety, dekoracje i dodatki. Kształt łóżka może przypominać bolid, kolor ścian i wzór może odpowiadać barwom i logo ulubionej drużyny.

Jeśli to pokój dziewczynki, która marzy o zostaniu księżniczką, niezbędne będzie łóżko z baldachimem, piękne stojące lustro i toaletka. Pod sufitem można podwiesić żyrandol ze szklanymi świecidełkami.

Dopełnieniem aranżacji są tkaniny: narzuty, wykładziny, dywany, zasłony i pościel. Na zakupy warto pójść z dzieckiem i wspólnie wybrać, wzór oraz kolorystykę.

Zabawa i nauka
Urządzając pokój dziecku nie zapominajmy o zabawkach i elementach dydaktycznych. Jeśli maluch lubi rysować warto powiesić mu dużą tablicę na ścianie albo na stojaku. Wielbiciele samochodzików będą się świetnie bawić na dywanie z ulicami.
Każdy pokoik dziecięcy powinien mieć stolik i co najmniej jedno krzesło. Nie wszystkie zabawy odbywają się na podłodze. Wiele dzieci lubi kolorować, pisać, czytać książeczki lub grać w gry siedząc przy stoliczku wspólnie z rodzicami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)