Dekoracje ścienne – jakie ozdoby na ścianę wybrać?

Wystrój mieszkania, lub domu mówi bardzo dużo o jego mieszkańcach. Aranżacja wnętrz przy użyciu fototapet, jest bardzo modna i intrygująca. Wydruk wielkoformatowy, wyeksponowany na ścianie, z pewnością zwróci uwagę gości.

Dobór grafiki zależy od wielu czynników. Wśród nich, najważniejsze, to:
– stylistyka aranżacji
– kolorystyka ścian, mebli i dodatków
– rodzaj pomieszczenia

Poniżej omówimy formaty, typy i popularne tematyki graficzne fototapet, a ponadto doradzimy w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą.

Pięknie i nastrojowo, czyli: Fototapety do salonu i Fototapety do sypialni
Salon i sypialnia, to pomieszczenia w które służą wypoczynkowi. Chcąc zadbać o wyjątkowy nastrój i estetykę wnętrza warto sięgnąć po następujące tematyki grafik:

fototapeta

fot. fototapeta

Fototapety z miastem, fototapety kwiaty, fototapety abstrakcja, fototapeta z krajobrazem – sprawdzą się doskonale w obu wnętrzach. Fototapety z widokiem na miasto w ujęciu panoramy lub widoku nocnego, zamienią wnętrze w elegancki apartament z widokiem na pełną życia metropolię.

fototapety

fot. fototapety

Aranżacje w stylu retro doskonale uzupełnią: fototapety czarno-białe, lub fototapeta z rowerem, samochodem, motocyklem, a aranżacje minimalistyczne – fototapety nowoczesne.

fototapeta

fot. fototapeta

Klimat loftu bądź uzupełnienie aranżacji w stylu Vintage uatrakcyjni Fototapeta z efektem muru bez murowania.

ściana

fot. ściana

Fototapeta zamiast lustra?
W niewielkim pomieszczeniu, dzięki prostym sztuczkom, możemy sprawić, że jego proporcje zmienią się – przynajmniej dla naszego oka. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się fototapety powiększające wnętrze.
Fototapeta powiększająca pokój powinna mieć charakter przestrzenny: panoramiczny, bądź perspektywiczny. Wśród najpopularniejszych wzorów dominują widoki panoramiczne na miasta, (monochromatyczne lub kolorowe) podcienie i wąskie uliczki. Motywy przyrodnicze, takie jak: kwieciste łąki, parkowe alejki i widoki na morze stosuje się najczęściej w niewielkich sypialniach.

fototapety na drzwi

fot. fototapety na drzwi

Interesującą propozycją grafiki wielkoformatowej są fototapety na drzwi. Można je przyklejać na drzwiach, w wąskich wnękach, na całych powierzchniach ścian lub na ich niewielkich fragmentach.

Fototapety do zadań specjalnych
Wydruki wielkoformatowe do zadań specjalnych, powinny posiadać wyjątkowe właściwości. Wybierając fototapety do kuchni, fototapety do łazienki lub fototapety do pokoju dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, na którym zostały nadrukowane.
Do pomieszczeń, szczególnie narażonych na działanie wody i zabrudzenia, produkuje się dekoracje ścienne, łatwe do utrzymania w czystości. Aby wyczyścić fototapetę, wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką z odrobiną łagodnego środka czyszczącego (np. rozwodniony płyn do naczyń).

Fototapety do pokoju dziecka

fot. Fototapety do pokoju dziecka

W kuchni, dekoracje graficzne powinny nawiązywać do funkcji pomieszczenia, dlatego fototapety – kawa i przyprawy, to bardzo popularne wzory, zarówno w formie nadruku na ścianę, jak i wąskiej fototapety, do dekoracji przestrzeni, na ścianie, pomiędzy szafkami kuchennymi.

fototapety

fot. fototapety

Fototapety do biura domowego można dobrać, np. ze względu na profesję. I tak, np. domowy gabinet weterynaryjny, zapewne udekorują wysokiej jakości fototapety ze zwierzętami

fototapety

fot. fototapety

Natomiast fototapety – ludzie i fototapety – taniec, wspaniale ozdobią wnętrza komercyjne. Nowocześnie i odważnie urządzona szkoła tańca, z pewnością przyciągnie wiele osób chętnych do nauki.

fototapety

fot. fototapety

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)