Dekorowanie wnętrza kolorem

Wałek

fot. Wałek

Dobór odpowiedniej kolorystyki do wnętrza wpływa na charakter i klimat w nim panujący. Barwy nie tylko oddziałują na nastrój, ale odgrywają znaczącą rolę w trakcie urządzania wnętrz. Kolor powinien być dobrany nie tylko według gustu. Ważne, aby przy tym zwrócić uwagę także na wielkość i kształt pomieszczenia. Podpowiadamy co zrobić, aby pomieszczenie wydawało się niższe i jak wybrać idealny kolor do powiększenia wnętrza.

Jedną z podstawowych zasad przy wyborze kolorów jest zachowaniu umiaru. Najlepiej zdecydować się na jeden kolor dominujący i do niego dobrać kolory, które dopełnią całą aranżację.

malowanie

Zobacz również: Wygodne domowe biuro

fot. malowanie

Jakie kolory ścian na powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia?
Jeżeli pokój jest wąski lub niski, odpowiednio dobrane barwy pozwolą na wizualne powiększenie wnętrza. Ciemne zdecydowane barwy pomniejszą je. Z kolei jasne sprawią, że pokój będzie wydawać większy niż w rzeczywistości.

W trakcie urządzania małego pomieszczenia należy uważać z ciemną kolorystyką. Takie barwy sprawią, że niewielkie pokoje będą wydawać się przygnębiające i przytłaczające. Ciemniejsze kolory służą przestronnym i dużym wnętrzom, dzięki którym staną się one ciepłe i przytulne. Ciemne barwy sprawią także, że sufit optycznie obniży się.

malowanie

Przeczytaj: Sufity – rodzaje

fot. malowanie

W niewielkim pomieszczeniu bez okna warto pomalować ściany i sufit jednakowym kolorem. Taki zabieg sprawia, że nie można znaleźć granic pomieszczenia, a co za tym idzie, będzie się ono wydawać większe niż jest w rzeczywistości.

Kolory ścian, które powiększą pomieszczenie powinny być utrzymane w tonacji chłodnej. Z kolei te ciepłe będą je pomniejszać. Dodatkowo należy wiedzieć, że farba z lekkim połyskiem doda wnętrzom przestronności. Matowe farby pochłaniają światło wywołując zupełnie odwrotny efekt.

Kolory ścian wnętrz
Urządzając domowe wnętrze należy pamiętać, że kolorystyka wszystkich elementów wnętrza musi stanowić spójną całość. Kolory ścian powinny harmonizować z barwami dodatków i mebli. Współgranie ze sobą kolorów to także sztuka tworzenia efektownych kontrastów. Kolor we wnętrzu może nie tylko optycznie je powiększyć lub zmniejszyć, ale także wpływać na samopoczucie. Podczas urządzania pomieszczenia warto wiedzieć, że kolor czerwony, pomarańczowy czy różowy działa pobudzająco i energetyzująco. Należy jednak stosować go ostrożnie, ponieważ zbyt długie przebywanie w tak pomalowanym pomieszczeniu może wywołać złość. Natomiast kolor niebieski będzie nie tylko uspokajać i relaksować, ale także pobudzać do pracy i inspirować. Fioletowe barwy korzystnie wpływają na układ nerwowy. Jest to kolor uważany za elegancki i dostojny.

malowanie

fot. malowanie

Barwą ocieplającą wnętrze jest brąz. Doskonale sprawdzi się także jako tło do dodatków utrzymanych w niebieskiej, różowej czy pomarańczowej kolorystyce.
Szary jest uznawany za neutralny kolor i doskonałe tło do innych barw. Dobrze komponuje się z białym oraz z metalem. Barwa ta często występuje w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Kolor zielony z kolei uspokaja, ułatwia skupienie, stymuluje pamięć a także odpręża i relaksuje. Znakomicie nadaje się do pomieszczeń, w których wykonywana jest praca umysłowa. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)