Designerski smak soli i pieprzu

zestaw do przypraw

fot. zestaw do przypraw

Dobre przyprawianie to lepsze smakowanie. Teza banalna, ale najdokładniej określająca istotę prawdziwego jedzenia. Czym byłoby jedzenie bez przypraw? Naturalne smaki produktów i potraw często nie są dostosowane do ludzkiego, zakodowanego gdzieś głęboko modelu odbierania ich przez zmysły.

Mówiąc prosto – coś powinno smakować w jakoś z góry określony sposób, a jeśli nie smakuje, odrzuca się to, jako coś „niedobrego”. Zdumiewającym jest, jak można zmodyfikować to ludzkie „zaprogramowanie” za pomocą zaledwie dwóch najbardziej podstawowych przypraw – soli i pieprzu. I choć jesteśmy orędownikami eksperymentowania z najróżnorodniejszymi przyprawami całego świata, z przekonaniem twierdzimy, że sól i pieprz są podwalinami królestwa smaków. Bez nich nie może być mowy o jedzeniu. Obie wbiły się w świadomość kulinarną jako przyprawy, bez których obejść się nie da. Na tymże właśnie założeniu bazują światowi designerzy, którzy z upodobaniem rozpieszczają sól i pieprz, tworząc dla nich intrygujące w formie solniczki i pieprzniczki. Wybraliśmy dla Państwa kilka stalowych brył, by pokazać, jakim w gruncie rzeczy splendorem cieszą się sól i pieprz wśród znanych marek tego świata.

zestaw do przypraw

Przeczytaj również: Sypialna po włosku

fot. zestaw do przypraw

Niemiecka firma Blomus, stawiając na prostotę, honoruje sól i pieprz stalowymi walcami Cino. Ascetyczne kolumienki zamyka wyraźnie zarysowana linia wieczka, na którym dziurki układają się w literę S lub P. W tym zestawie nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie misternie formowana stal szlachetna, która jest idealnym partnerem i soli i pieprzu. Zestaw do przypraw marki Blomus (link) sprawdzi się w kuchni i na jadalnianym stole. Z równą chęcią przeniesie się do ogrodu, uczestnicząc w aromatycznym grillowaniu.

Jeśli stalowe formy wychodzą spod ręki guru światowego designu, Arne Jacobsen, którego seria AJ Cylinda Line zniewala świat estetów już od 1967 roku, solniczka i pieprzniczka nie mają wyjścia, jak tylko budzić entuzjazm. Duńska marka Stelton znana jest z bardzo luksusowych linii swoich produktów. Warto zwrócić uwagę na niezwykle pomysłowe walce zestawu do przypraw. Zestaw do przypraw marki Stelton (link) z wierzchu, wbrew tradycji, jest wklęsły, co sprawia, że są kompletnie niepowtarzalne, mimo swojego bardzo ascetycznego i zasadniczo niewyróżniającego się kształtu.

zestaw do przypraw

Zobacz również: Beże i brązy we wnętrzu

fot. zestaw do przypraw

I ostatnia propozycja – nazywana przez nas „metronomem przyprawiania” – zestaw kul z podstawami z tworzywa sztucznego. Prawie pięciocentymetrowej średnicy solniczka i pieprzniczka marki MENU (link) wykonana jest z polerowanej stali szlachetnej, prowokują do ciągłego po nie sięgania. Lekko trącone kule, chwieją się apetycznie, odbijając w sobie otaczający je świat. Gumowa zatyczka w podstawie stalowych kul pozwala łatwo wsypać sól i pieprz w okrągły zestaw do ulepszania smaku.
Świat soli i pieprzu jest nadzwyczaj różnorodny, jeśli spojrzeć na to, co oferują tym bazowym przyprawom światowi designerzy. Dzięki ich niezwykłym projektom – udoskonala się samo jedzenie a przyprawiane za pomocą zmyślnych bądź legendarnych kształtów, smakuje wiele lepiej.

Rozumiejący istotę prawdziwego przyprawiania sklep www.smakprostoty.pl zaprasza do smakowania potraw, które za sprawą luksusowo przybranych soli i pieprzu zdają się rozkwitać nowym aromatem i smakiem.

Zdjęcia: Blomus, MENU, Stelton

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)