Dlaczego warto wybrać mały dom parterowy zamiast mieszkania w bloku?

Nie każdy potrzebuje 100 m2, aby poczuć się dobrze i pomieścić wszystkie swoje rzeczy. Niektórzy z różnych względów wybierają mniejsze przestrzenie. Warto jednak przemyśleć wybór małego domu parterowego. Jakie są jego plusy i dlaczego należy rozważyć budowę takiego budynku zamiast kupować mieszkanie w bloku?

Brak problemu z parkowaniem

Osób zmotoryzowanych nieustannie przybywa. W pobliżu nowych inwestycji brakuje natomiast miejsc parkingowych. Deweloper jest co prawda zobowiązany do zapewnienia mieszkańcom bloku odpowiedniej liczby miejsc postojowych, jednak przeważnie znajdują się one w garażu podziemnym i jeśli chcemy z nich korzystać, musimy kupić je na własność.

Dom parterowy mały 1

Zobacz również: Kolor pokrycia dachu

fot. Dom parterowy mały 1

W przypadku budowy małego domu parterowego, nie musimy się martwić kwestią postoju. Możemy wybrać projekt z garażem lub zadaszoną wiatą, pod którą będzie mogło stać zaparkowane auto. Takie rozwiązania proponuje Pracownia Projektowa Archipelag, np. w projekcie domu Astrid G2.

Własny dom to większa swoboda

Nawet jeśli będziesz miał tak wąską działkę, że z okna zobaczysz, co Twój sąsiad ogląda w telewizji, zyskujesz pewną swobodę. Nie mieszkasz z kimś ściana w ścianę, więc jeśli puścisz sobie głośniej muzykę, nie będziesz przeszkadzał innym mieszkańcom. Przy granicy działki możesz posadzić drzewa i wysokie krzewy, np. tuje, dzięki którym zasłonisz się i uzyskasz prywatną przestrzeń.

Dom parterowy mały 2

fot. Dom parterowy mały 2

Energooszczędność bez konieczności zgody wspólnoty

Budując dom, możesz zdecydować się na energooszczędne rozwiązania. Należą do nich pompy ciepła i panele fotowoltanicze – są one droższe niż tradycyjne systemy grzewcze, ale poniesiona inwestycja opłaca się po kilkunastu latach. Decyzję o zastosowaniu nowoczesnych technologii podejmujesz samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania, przede wszystkim będziesz musiał zaakceptować sposób ogrzewania zaproponowany przez dewelopera, a na wdrożenie innych rozwiązań potrzeba będzie decyzja wspólnoty. Zastanów się, czy wolisz podejmować indywidualne decyzje, czy zgadać się na wolę większości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)