Poznaj kalendarz siewu roślin i dowiedz się, kiedy siać warzywa, aby rosły pięknie i zdrowo  

Poznaj kalendarz siewu

Uprawa roślin w ogrodzie przydomowym to znakomita propozycja dla zwolenników zdrowej kuchni. Soczyste, zdrowe i świeże warzywa oraz piękne kwiaty w zasięgu ręki to coś, o czym marzy niemal każdy działkowiec. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, konieczna jest choćby podstawowa wiedza o roślinach oraz ich potrzebach. Warto zgłębić nie tylko informacje dotyczące zapotrzebowania wybranych gatunków pod względem rodzaju gleby czy ilości światła, ale także poznać kalendarz siewów. Jeśli dowiemy się, w jakie dni siać warzywa i zastosujemy to w praktyce, odwdzięczą się nam one dorodnymi, pachnącymi smakołykami na naszym stole.

Zastanawiasz się, kiedy siać pomidory? Kalendarz siewu pomoże Ci to zaplanować

Kalendarz siewu odpowie na pytanie, kiedy siać ogórki do gruntu, a kiedy rozsadzać pomidory. Pomoże też tak zaplanować prace ogrodowe, aby móc jak najdłużej korzystać ze świeżych zbiorów z własnego ogródka. Najlepiej przeprowadzać wysiewy aż do sierpnia. Dzięki temu, nawet gdy za oknem zapanuje mróz, będziemy mogli cieszyć się smakiem, kolorem i zapachem świeżych warzyw. Gotowe kalendarze siewów można znaleźć zarówno w internecie, jak i poradnikach ogrodniczych. Dla Was zebraliśmy podstawowe informacje potrzebne do tego, żeby samodzielnie ułożyć plan na cały sezon.

Warto jednak pamiętać o tym, że równie ważne, jak wiedza, kiedy siać warzywa jest odpowiednie przygotowanie sadzonek. Niektóre warzywa można wysiewać bezpośrednio do gruntu, natomiast w przypadku innych niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady, która pozwoli na uzyskanie gotowych do spożycia warzyw, a także umożliwi uprawę roślin z nieco cieplejszego klimatu. Przygotowanie rozsad własnej produkcji ma wiele zalet, a jedna z nich to ich cena – zdecydowanie niższa niż w przypadku od sadzonek nabywanych u producentów.

Kiedy siać warzywa, aby dobrze rosły?

To kiedy możemy zacząć wysiewać warzywa danego gatunku, zależy przede wszystkim od tego, jak dobrze znoszą one wiosenne przymrozki oraz jakich warunków wymagają do prawidłowego wzrostu. Poniżej prezentujemy przykładowy kalendarz siewu:

Zobacz również: Uczta pod gołym niebem
  • marzec – bez obaw można zasiać pietruszkę liściową i korzeniową, cebulę, groch, bób, pory, a także koper i rzodkiewkę oraz marchew, która nadaje się również do siewu listopadowego. Warzywa te doskonale znoszą wczesnowiosenne chłody, a niektóre wręcz wymagają stosunkowo niskiej temperatury do prawidłowego rozwoju;
  • przełom kwietnia i maja – w tym terminie sieje się rośliny kiełkujące przy nieco wyższej temperaturze podłoża. Należą do nich burak ćwikłowy, burak liściowy, sałata, rzepa, słonecznik, rzodkiew czy szczypiorek;
  •  maj – wyższych temperatur do prawidłowego rozwoju potrzebują warzywa dyniowate, takie jak dynie, ogórki, cukinie, patisony i kabaczki, oraz niektóre strączkowe, na przykład fasola;
Kiedy siać warzywa dyniowe?

fot. Kiedy siać warzywa dyniowe?

  • czerwiec – w tym terminie można posadzić brokuły, kalafiory bądź paprykę;
  • lipiec – czas zbioru większości warzyw, których siew miał miejsce wczesną wiosną. Można wtedy jeszcze wysiać koper lub pietruszkę korzeniową. To drugie warzywo bez problemu zasadzimy także jeszcze w sierpniu i wrześniu.

Jakie warzywa sadzić z rozsady, a które bezpośrednio do gruntu?

Bezpośrednio do gruntu sieje się między innymi pietruszkę, marchew, rzodkiewkę, buraki ćwikłowe, rzepę, groch, fasolę lub bób. Wysiew do gruntu lub uprawa z rozsady dotyczy dyni, cukinii, kabaczków, patisonów, ogórków, cebuli oraz sałaty. Tylko z rozsady uprawia się natomiast pomidory, kapustę, kalafiory, paprykę czy seler.

W jakie dni wysiewać warzywa?

fot. W jakie dni wysiewać warzywa?

Zwróć uwagę na to, w jakie dni siać warzywa

Przydomowy ogród będzie obfity w piękną i dorodną roślinność, jeśli właściwie się o niego zatroszczymy. Istotne znaczenie mają nie tylko wymagania stanowiskowe roślin, ale także czas siewu. Jeżeli marzy nam się różnorodny, przydomowy warzywnik warto, abyśmy dowiedzieli się i skrupulatnie zaplanowali, kiedy posadzić pomidory, a kiedy siać ogórki do gruntu. Kalendarz siewu z pewnością nam to ułatwi.

Sending
Ocena artykułu
3 (3 głosów)