Dobieramy kolory do specyfiki pomieszczenia

przedpokój

fot. przedpokój

W procesie urządzania domu czy mieszkania jedną z głównych ról bez wątpienia odgrywają kolory dominujące we wnętrzach. I choć ich wybór determinowany jest głównie przez nasze subiektywne odczucia, to nie powinniśmy przy tym całkowicie pomijać kilku stałych zasad dotyczących odpowiedniego dobory barw. Podpowiadamy, na co w tym względzie należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybór koloru farb, jakimi pomalujemy nasz dom, z całą pewnością nie należy do najprostszych zadań. Niewielu bowiem z nas posiada umiejętności wyobrażenia sobie jak finalnie będzie prezentował się np. dekorowany pokój jedynie na podstawie niewielkiej próbki danej barwy.

Dodatkowo nie możemy przy tym zapominać, że wygląd wnętrza to nie tylko kolorystyka samych ścian. O ostatecznym wizerunku pomieszczenia zadecydują przecież także kolory pojawiające się w pozostałych elementach wyposażenia – mówi Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.
Warto zatem już na samym początku, wybierając kolor farby, uwzględnić wszystkie, zarówno te posiadane już przez nas, jaki dopiero zaplanowane do zakupu meble, podłogi czy artykuły dekoracyjne.

Zobacz również: Loft spowity w szarościach

W poszukiwaniu inspiracji

przedpokój

fot. przedpokój

Inspiracji, jak ciekawie łączyć ze sobą wszystkie te elementy wnętrz, poszukać możemy sami. W tym celu powstało przecież wiele witryn internetowych oraz magazynów i katalogów branżowych.
Dobrym pomysłem są także odwiedziny którejś z galerii wnętrz – można niekiedy znaleźć tam gotowe pomysły na aranżacje, którym dodatkowo możemy przyjrzeć się z bliska.
Oprócz tego przy okazji takiej wizyty możemy zasięgnąć fachowej porady u pracowników sklepu. W niektórych przypadkach ich doświadczenia mogą się okazać dla nas bezcenne – dodaje przedstawicielka Iguane.

Przeczytaj: Podłoga do salonu

Teoria, o której należy pamiętać
Niezależnie jednak o tego, czy i z jakiej formy pomocy skorzystamy, przy urządzaniu wnętrza powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich zastosowanie w głównej mierze wynika z faktu, że każdy kolor posiada określone i wyróżniające go na tle innych właściwości.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że na dobór kolorystyki ogromny wpływ ma zarówno przeznaczenie, jak i wielkość danego pomieszczenia. Nie małą rolę odgrywa tu także natężenie oraz barwa użytego w nim światła – wyjaśnia mgr inż. architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.
Odpowiednie zastosowanie koloru w dużej mierze wpływa zatem na charakter danego wnętrza. To właśnie dzięki barwom można dowolnie modelować nasza przestrzeń i tworzyć pomieszczenia dopasowane do naszych upodobań i indywidualnych potrzeb.

Rady na małe, duże, niskie i wysokie wnętrza

łazienka

fot. łazienka

Jak zatem owe zasady dobory kolorystyki wyglądają w praktyce? Wyobraźmy sobie, że naszym celem jest aranżacja małego pomieszczenia. W tym wypadku bez wątpienia powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, które odbijają światło, przez co optycznie powiększają dane wnętrze.
Odwrotnie możemy postąpić zaś przy dekorowaniu np. dużego, nasłonecznionego pokoju. Tu dobrym pomysłem będzie użycie nieco ciemniejszych, tworzących wrażenie przytulności i pochłaniających światło barw – dodaje Izabela Boublej.

Z kolei próbując wizualnie podwyższać niskie pomieszczenie, sufit należy pomalować jasnym a najlepiej białym kolorem i dodatkowo zastosować pionowe podziały na ścianach.
Kolor użyty na tych ścianach powinien dochodzić do samej krawędzi sufitu, bowiem nawet najmniejsze odcięcie optycznie obniży pomieszczenie.

Zmagając się zaś z długim, ale wąskim korytarzem, ściany krótsze powinniśmy pomalować barwą ciemną, co optycznie przybliży ścianę, a dłuższe – jasną. Na tych drugich warto powiesić także lustra, bowiem umieszczenie ich na krótkiej ścianie podwójnie wydłuży naszą przestrzeń.

Ciepła kuchnia, przytulny salon

salon

fot. salon

Dekorując pomieszczenia powinniśmy także pamiętać o kilku właściwościach wynikających z samej struktury np. tynku. Ten sam kolor położony na powierzchnię gładką sprawi wrażenie jaśniejszego, niż na podłożu chropowatym. Dodatkowo, barwy jasne na powierzchni gładkiej i błyszczącej optycznie powiększą nam przestrzeń.

Mając na uwadze te kilka podpowiedzi, śmiało możemy przystąpić do procesu dekoracji naszego mieszkania. Tu, w zależności od naszych potrzeb, możemy zastosować kolory poprawiające koncentrację: stonowaną zieleń, pistacja czy błękit, które sprawdzą się np. w domowym biurze lub uspokajające, idealne do pokoi dziennych, barwy pastelowe.

Miejmy przy tym na uwadze, że kolory określane jako ciepłe (np. czerwień, pomarańcz, żółć) mają za zadanie pobudzać – dobrym miejscem na ich użycie jest zatem kuchnia czy jadalnia. Z kolei barwy z palety zimnej (niebieski lub fioletowy) mogą sprawiać wrażenie braku przytulności wnętrza – zauważa na koniec Marta Kwaśniewska z Iguane.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)