Dobra kawiarnia przyciąga nie tylko kawą

kawiarnia

fot. kawiarnia

W Polsce od kilku lat rozwija się moda na spotkania w kawiarniach. Jeszcze jakiś czas temu takie lokale postrzegane były jako miejsce do wypicia kawy. Obecnie stają się obowiązkowym punktem spotkań ze znajomymi, przestrzenią dla sztuki lub pracy z laptopem na stoliku. Klientów przyciąga nie tylko dobra kawa, ale także charakter i wystrój wnętrza. Dobrze zaaranżowana kawiarnia musi mieć odpowiednią akustykę wnętrz oraz dopasowane oświetlenie.

Na przestrzeni ostatnich lat mapa kawiarni w Polsce znacznie się zagęściła. Powstają kolejne lokale międzynarodowych sieci, a także niezależne kawiarnia o bardzo zróżnicowanych charakterach. W dużych miastach silnie rozwijają się także punkty, w których mała czarna, nie jest głównym powodem, dla którego lokal funkcjonuje. Kawa staje się jedynie uzupełnieniem. Znajdziemy więc lokale będące połączeniem kawiarni z księgarnią, cukiernią, galerią sztuki, miejscem pracy czy klubem dla małych dzieci. Wystrój wnętrza, klimat pomieszczenia i odpowiednia aranżacja stały się równie istotne, jak jakość kawy czy menu lokalu. Bo to właśnie atmosfera sprawi, że klienci wracają w dane miejsce. Nie bez przyczyny właściciele kawiarni i cukierni przykładają coraz większą wagę do wystroju pomieszczenia.

Modernistycznie, akustycznie

sufity podwieszane

fot. sufity podwieszane

Trendy jednak ulegają zmianom. Minęła moda na lokale stylizowane na XIX wieczną kamienicę czy styl kolonialny. Wnętrza z materiałowymi kotarami, kwiecistymi tapetami na ścianach i dużą ilością bibelotów są już niemodne. Nowoczesne kawiarnie utrzymane są teraz przeważnie w stylu modernistycznym. Proste formy, bez zbędnych ozdób ocieplane są jedynie barwami – pastelami i brązami. Wiele lokali ma także charakter bardziej ascetyczny. Przypominają raczej jasne wnętrza w stylu skandynawskim, bądź loftowe przestrzenie z surową ścianą z cegieł lub betonu.

Wprowadzenie do wnętrz gładkich, twardych powierzchni powoduje jednak pogorszenie akustyki. Dźwięki odbijają się od ścian i mebli. Dodatkowo na to nakładają się odgłosy rozmów, hałas urządzeń m.in. klimatyzacji i ekspresu, szuranie krzeseł, a często nawet hałas z zewnątrz. Poziom hałasu w restauracji i kawiarni często przekracza 70 dB. A takie warunki przestają już być komfortowe dla przebywających w pomieszczeniu osób.

Jednym z ważniejszych elementów podczas projektowania wnętrza jest stworzenie odpowiedniej akustyki pomieszczenia. Kawiarnia z racji na swój publiczny, otwarty charakter nie będzie cichym pomieszczeniem. Jednak nadmierny hałas powoduje, że ludzie przebywający w lokalu mogą stać się zmęczeni i rozdrażnieni. Trudno jest także rozmawiać, gdy nie słyszy się wzajemnie. Najskuteczniejszym sposobem aby osiągnąć odpowiednią akustykę wnętrza jest zastosowanie sufitów podwieszanych z wełny mineralnej, która ma doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku oraz zmniejszania pogłosu. W przeciwieństwie do sufitów z twardej zabudowy kartonowo-gipsowej, nie odbija dźwięków, a je absorbuje. Podnosi to komfort rozmowy i poprawia zrozumiałość mowy.

aranżacja kawiarni

fot. aranżacja kawiarni

Gdy kilku ludzi mówi jednocześnie, często trudno jest im się zrozumieć. Starają się więc rozmawiać coraz głośniej. Powstaje tzw. „efekt spotkania towarzyskiego”. Na skutek tego błędnego koła ciśnienie akustyczne w pomieszczeniu może osiągnąć bardzo wysoki poziom – zauważa Maria Chudkiewicz, Marketing Manager CEE firmy Rockfon. Do takich właśnie pomieszczeń przeznaczone są sufity podwieszane m.in. z linii Sonar, Koral czy Tropic. Charakteryzują się one najwyższą klasą – A – pochłaniania dźwięków (na poziomie 0,9 – 1 αw). Dodatkowym elementem wyciszającym wnętrze mogą być montowane na ścianie absorbery, także wykonane ze skalnej wełny mineralnej. Montaż takich pochłaniających dźwięk elementów może obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniu o ok. 7-10 dB.

W takich miejscach właściwości techniczne muszą iść w parze z estetyką. W kawiarniach, cukierniach czy restauracjach, design wnętrza odgrywa ważną rolę. Najwięksi producenci sufitów podwieszanych starają się odpowiadać na to zapotrzebowanie i pomóc spełniać architektom ich śmiałe wizje projektowe. – Styliści wnętrz i architekci mają bardzo duży wybór wśród akustycznych produktów. Mogą zdecydować się nie tylko na jednolity, gładki sufit, ale także podwieszane moduły Eclipse o różnych kształtach. Takie akustyczne wyspy zajmują jedynie część sufitu, nadając wnętrzu niecodzienny charakter – wyjaśnia Maria Chudkiewicz. Marka Rockfon daje także szerokie możliwości w zabawie kolorem i fakturą. Sufity podwieszane z linii Color-all to kilkadziesiąt różnych odcieni, a seria Ligna pozwala zaaranżować wnętrze modułami imitującymi drewno. – Nie ma jednej zasady określającej sposób podejścia do projektu oświetlenia dla lokalu użyteczności publicznej. Za każdym razem czynniki określające koncepcję są inne. Zależy ona od lokalizacji, potencjalnej grupy docelowej, ale przede wszystkim od charakteru, który chcemy uzyskać – mówi Klaudia Konsor-Osmęda, zastępca dyrektora handlowego firmy Lako, projektującej i produkującej oświetlenie.

Światło szyte na miarę

aranżacja kawiarni

fot. aranżacja kawiarni

Podobnie jak elementy montowane na suficie i ścianach, także oświetlenie dopasowywane jest indywidualnie do każdego wnętrza. Oprawa oświetleniowa pozwala nadać odpowiedni klimat pomieszczeniu. – Nie ma jednej zasady określającej sposób podejścia do projektu oświetlenia dla lokalu użyteczności publicznej. Za każdym razem czynniki określające koncepcję są inne. Zależy ona od lokalizacji, potencjalnej grupy docelowej, ale przede wszystkim od charakteru, który chcemy uzyskać – mówi Klaudia Konsor-Osmęda, zastępca dyrektora handlowego firmy Lako, projektującej i produkującej oświetlenie.

Podczas projektowania oświetlenia, właściciele lokalu i styliści powinni pamiętać o bardzo istotnym podziale na cztery strefy, jakie można wyróżnić w przestrzeni kawiarni, cukierni czy restauracji. Są nimi strefa wejściowa, wyboru, zakupu oraz konsumpcji. Ogólnie przyjęta zasada mówi, iż w każdej ze stref powinno się zastosować inny rodzaj oświetlenia, pełniący inną rolę. Istotne jest nie tylko nasycenie światłem, czy jego barwa, ale także kształt i oprawa punktów świetlnych. – Poprzez zastosowanie różnego rodzaju opraw możemy uzyskać diametralnie inne efekty wizualne, budujące nastrój i atmosferę wnętrza – zauważają projektanci z firmy Lako.

Sufity podwieszane i oświetlenie mogą ze sobą współgrać technicznie, jak również na płaszczyźnie estetyki. Rockfon i Lako stworzyły wspólne rozwiązania, które pozwalają kreować wnętrza w bardzo różnych stylach. Jak oceniają eksperci Rockfon, patrząc na realizacje z ostatnich lat, widoczne jest, że wśród właścicieli kawiarni rożnie świadomość konieczności odpowiedniej aranżacji i akustyki wnętrz. Dlatego nie wykluczone jest, że w Polsce powstaną kawiarnie i restauracje, które staną się ikoną stylu, jak np. japońska restauracja Moonsoon, którą zaprojektowała Zaha Hadid, czy paryskie lokale o nazwie Boon i Miss Ko zaprojektowane przez Philippe Starcka.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)